Składka na ZUS wzrośnie do prawie 1500 zł. "Przekaz jest taki: młodzi lepiej niech szukają pracy na etacie"

O prawie 10 procent wzrośnie w 2020 roku składka wpłacana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców. W związku z prognozą wzrostu średniego wynagrodzenia, w przyszłym roku będą oni co miesiąc odprowadzać do ZUS prawie 1500 zł.
Zobacz wideo

Wyższa składka na ZUS wynika m.in. z prognozy wyższego średniego wynagrodzenia, którą rząd wpisał do projektu budżetu. Na 2019 rok założono kwotę 4765 zł, na rok przyszły - aż 5227 zł. I choć budżet jest dopiero w fazie przygotowań, to akurat w przypadku tych założeń jest to bardzo mało prawdopodobne. A to oznacza, że przedsiębiorcy muszą inaczej spojrzeć na swoje przyszłoroczne wydatki. 

- To może być bardzo poważny problem dla najmniejszych firm, które ze swej natury balansowały na granicy opłacalności działalności. Trzeba pamiętać, że to jest liczne grono osób, które ze względu na to, że prowadziły działalność gospodarczą, nie wymagały jakiegoś wsparcia czy pomocy - mówił w Magazynie EGK Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. 

Iwona Sroka, była prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, wiceprezydent Pracodawców RP oraz członkini zarząd developera Murapol S.A., podkreśliła, że trend wzrostowy utrzymuje się od lat. Jeszcze w 2012 roku składka ZUS była o ok. 50 proc. niższa niż ta, która ma obowiązywać w 2020 roku. 

- Jest to kolejne obciążenie. Bardzo trudno jest nam w tej chwili dopatrzyć się w polityce rządu czegoś, co by ułatwiało działalność gospodarczą - mówiła Iwona Sroka. Dodała, że jej zdaniem idziemy w kierunku etatyzacji naszej gospodarki. - Czyli młodzi ludzie lepiej niech szukają pracy na etatach, a państwo dopłaci im do dziecka i da wiele innych benefitów. Trudno zachęcać tego typu ruchami do zakładania własnej działalności. Oczywiście, że są pewne ulgi, ale temu małemu zawsze będzie trudniej - podkreślała na antenie TOK FM. Zwróciła też uwagę na zestawienie w jednym planie budżetowym wyższego obciążenia i jednocześnie niższego wzrostu gospodarczego. Jak mówiła, może to budzić co najmniej zdziwienie. 

Gospodarka to system naczyń połączonych. Posłuchaj, jaki to może mieć wpływ na inne jej dziedziny:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (113)
Składka na ZUS rośnie. Od 2012 roku już o 50 proc.
Zaloguj się
 • plainvanilla

  Oceniono 27 razy 19

  Składki z kosmosu, ale jak człowiek zachoruje, to musie leczyć się prywatnie. Dziki kraj z dykty.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 17 razy 11

  No I SUPER !!!

  Macie 500 plus to teraz zapchać mordę taniochą z biedronki. Do pracy na Etacik, firmy znacjonalizować potem upaństwowić. Suweren grzecznie pon -piąt po 8h odwalić. W niedziele do kościółka (koniecznie z dzieckiem - najlepiej chłopcem) bo i tak wszystko inne zamknięte.
  No I mamy kato -Komunę - idealny system dla Janusza Wolaka z Podkarpacia...
  Niech żyje szczerbate słońce ludu i nasz papież - Ojciec dyrektor! AMEN

 • gandalph

  Oceniono 14 razy 10

  Komuna wiecznie żywa. Teraz po latach wypada żałować, że zapaść gospodarcza przełomu lat 80-ych i 90-ych nie była większa. Po prostu polactwo za mało dostało po du*ie i nie potrafi docenić dorobku 30 lat. A w dodatku różni łajdacy bez czci i wiary wmawiają temuż polactwu "państwo w ruinie"; dopiero będzie w ruinie, bo zderzeniu ze ścianą dekoniunktury. Będzie płacz i zgrzytanie zębami i nawoływanie "Balcerowicz, wróć!".

 • lesnojeziorska

  Oceniono 16 razy 10

  No przeca kułak nie może działać w socjalizmie, żeby sobie sam zarabiał.

 • paseo

  Oceniono 11 razy 7

  Nigdy jeszcze w Polsce nie było tak trudno prowadzic biznes.Nigdy jeszcze służby skarbowe tak nie szalały,nigdy nie było takich restrykcji i tak skomplikowanego prawa.Nigdy jeszcze "prywaciarz" nie był az takim wrogiem klasy robotniczej,jak dziś.Ale czemu się dziwic,gdy autorem etgo wszystkiego jest synek jakze zasłużonego ubeka,doktorant bez matury,po egzaminach z filozofii marksistowskiej,teskniacy za totalnym reczny sterowaniem i urawnilowka.

 • Marki Marecki

  Oceniono 10 razy 6

  Jak tak dalej pójdzie to ludzie pozamykaja firmy albo przeniosą je do naszych sąsiadów i tyle będzie ze składek. Zostanie wypłacane zasiłków i tak w tempie ekspresowym zbliżamy się do Grecji

 • mustang667

  Oceniono 10 razy 6

  Przy takich składkach rękodzieło, drobne usługi czy jakakolwiek fajna mała działalność, bo ludzie robią różne cudne rzeczy, po prostu zostanie zabita.

 • wicipinski

  Oceniono 10 razy 4

  No ile można to znosić. Doją nas bez umiaru a my tylko siedzimy i jęczymy. Trzeba iść pod sejm, albo na Nowogrodzką, tylko nie jak zwykle parę setek, tylko jak Czesi. 250 tysięcy ludzi i rozgonić zgraję. Niech posłowie dadzą dobry przykład i obciążą w takiej samej proporcji swoje diety.
  Szczerbol chciał skorumpować emerytów 13 emeryturą, a teraz my się musimy na to złożyć. Oczywiście z pokaźnym naddatkiem, żeby był zapas na przyszłe działania korupcyjne. "Wystarczy nie kraść" Zwykle to złodziej krzyczy najgłośniej - łapać złodzieja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX