Wakacje 2019. Czym płacić za granicą, żeby nie dać się oszukać? [EKSPERT RADZI]
Tylko w zeszłym roku Polacy - za pomocą kart i bankomatów - wypłacili za granicą w sumie blisko 40 miliardów złotych. To aż o jedną trzecią więcej niż poprzednio.
Jednym ze sposobów na to, jak zaoszczędzić na zagranicznych wakacjach mogą być tak zwane karty wielowalutowe. - Niektóre z nich są na tyle wygodne, że możemy mieć jedną kartę, którą płacimy normalnie w Polsce przez cały rok, a jak jedziemy za granicę w wakacje, to zostaje ona automatycznie podpięta do kilku różnych rachunków, na przykład w euro lub dolarach - wyjaśniał na antenie TOK FM Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.
Dzięki takiej karcie suma naliczonych nam opłat może być nawet kilka razy mniejsza. Ekspert przestrzega jednak, aby oferty poszczególnych banków przed wyjazdem dokładnie sprawdzić. - Nie wszystkie [karty] są takie super, że rozpoznają [walutę] automatycznie. W niektórych przypadkach trzeba zadzwonić do banku i powiedzieć: "jadę do strefy euro, więc proszę podpiąć mój rachunek do euro" - mówił Sadowski.
Należy też mieć na uwadze fakt, że karty wielowalutowe to rozwiązanie dla najpopularniejszych walut, więc krajach, takich jak Egipt czy Turcja, może nam to niewiele pomóc. A są to państwa z grupy tych, do których Polacy najchętniej jadą na wakacje.
>> Więcej rad znajdziesz tutaj: Jak mieć udane wakacje i nie stracić finansowo? Porady eksperta
Brać gotówkę czy nie?
Nawet będąc w posiadaniu karty wielowalutową, podczas pobytu za granicą warto mieć przy sobie choć trochę gotówki. W wielu krajach bowiem płatność kartą nie jest tak powszechna, jak w Polsce.
W związku z tym nawet niewielka kwota da nam komfort, że wszędzie zapłacimy bez większych przeszkód. Jeśli jedziemy do kraju z jakąś nietypową walutą (np. do wspomnianego już Egiptu), to nie zawsze opłaca się kupno waluty w Polsce - przed wyjazdem. Bardziej korzystne może okazać się zabranie z Polski euro i wymienić je już na miejscu.
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Ludzie uciekają, a oni strzelają z armat. Ekspert o "chorej logice" Rosji
-
Francja. Atak nożownika. Sześć osób rannych, w tym czworo dzieci. "To tchórzostwo"
- Ujarzmić kobiece lęki. Czego i z jakiego powodu się boimy?
- "Kanibalizować" partie opozycyjne, czy nie? Symetryści bez ogródek o marszu 4 czerwca
- Abp Marek Jędraszewski w Boże Ciało nie zapomniał o polityce. Było o aborcji i "niektórych partiach"
- ETPC podjął decyzję w sprawie skargi ośmiu kobiet. Oskarżały Polskę o brak dostępu do aborcji
- Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową w sprawie "lex Tusk". Co dalej?