Sąd po raz pierwszy uznał umowę kredytową we frankach za nieważną

Warszawski sąd apelacyjny wydał precedensowy wyrok, który może ułatwić frankowiczom dochodzenie ich praw. Sędziowie uznali dziś - po raz pierwszy prawomocnie - że jedna z takich umów o kredyt hipoteczny jest w całości nieważna. Wszystko przez jeden niedozwolony zapis. Stosowany przez wiele banków.
Zobacz wideo

- Chodzi o tak zwaną klauzulę indeksacyjną, która kredyt udzielony w złotówkach pozwala traktować tak, jakby był przyznany we frankach. Co obarcza klientów - zdaniem sądu - zbyt dużym ryzykiem walutowym. - Sąd stwierdził nieważność umowy kredytowej kredytu indeksowanego, zasądził roszczenie ponad sto tysięcy złotych dla pani powódki, oczywiście uwzględniając kwotę w złotówkach i kwotę we frankach szwajcarskich - mówi mecenas Barbara Garlacz, reprezentująca klientkę banku.

Co - zdaniem prawników - stanowi pierwszy taki przypadek, potwierdzony prawomocnym wyrokiem. W jednostkowej sprawie. Ale kolejne sądy mogą pójść w ślady warszawskiej apelacji.

Mimo że pozwany w tej sprawie Bank Millenium zapowiedział już kasację do Sądu Najwyższego. Argumentując, że warszawski sąd oparł się na błędnych przesłankach.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM