Maria Konopnicka na nowym banknocie? [SONDA]

Profesor Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował wprowadzenie nowego banknotu, na którym miałaby się znaleźć Maria Konopnicka. Czy to dobry pomysł? A może to inna wybitna Polka powinna trafić na nowy banknot? Zagłosuj w naszej sondzie.
Zobacz wideo

Na wszystkich używanych obecnie polskich banknotach widnieją władcy polscy. Największy nominał to obecnie 500 złotych. Znajduje się na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Uzasadniając pomysł, by to Maria Konopnicka znalazła się na nowym banknocie, prof. Łon stwierdził, że  "wraz z mężem wychowała ośmioro dzieci". - Być może nawet chcąc uczcić pamięć Marii Konopnickiej i oddać twórczyni słów "Roty" należny hołd można by wprowadzić do obiegu banknot 800 złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej. Ufam, że ten mój postulat znajdzie zrozumienie i stanie się przedmiotem debaty publicznej - stwierdził w wypowiedzi dla PAP.

Bujne życie Marii Konopnickiej

- Wydaje mi się, że pan profesor nie do końca zna postać, życie, charakter i osobowość Marii Konopnickiej. Gdyby coś więcej na jej temat wiedział, to pewniej mniej entuzjastycznie by to uzasadnienie pisał - komentowała w "Magazynie EKG" dr Lidia Adamska, była członkini zarządu GPW.

Maria Konopnicka - oprócz tego, że była wybitną polską pisarką, była kobietą bardzo postępową, biseksualistką. Wdawała się w romanse zarówno z młodszymi mężczyznami, jak i kobietami. Głębsze uczucie połączyło ją z działaczką i malarką Marią Dulębianką, z którą była związku przez kilka lat. Konopnicka otwarcie krytykowała też Kościół katolicki.

- Jej 20-letnie życie w związku z partnerką, stosunek do mężczyzn i do dzieci, którymi się zajmowała, kiedy miała na to czas, a kiedy nie, to nie; wszystko to jest bardzo ciekawe. Równie ciekawe, jak propozycja pana profesora Łona - skomentowała dr Adamska.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Która z wybitnych Polek powinna trafić na banknot?

TOK FM PREMIUM