Bank wypłacił frankowiczowi ponad 170 tys. złotych. Po bezprecedensowym wyroku

Bank Millenium wypłacił swojemu klientowi - frankowiczowi - ponad 172 tysiące złotych. To efekt wyroku warszawskiego sądu.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, warszawski sąd apelacyjny w ubiegłym tygodniu uznał, że jedna z umów dotycząca kredytu hipotecznego jest w całości nieważne. Wszystko przez jeden niedozwolony zapis stosowany przez wiele banków.

Chodzi o tak zwaną klauzulę indeksacyjną, która kredyt udzielony w złotówkach pozwala traktować tak, jakby był przyznany we frankach. Co obarcza klientów - zdaniem sądu - zbyt dużym ryzykiem walutowym. Po raz pierwszy sąd orzekł tak prawomocnie.

Jak donosi gazeta.pl, powołując się na informacje serwisu strefainwestorow.pl, 15 lipca Bank Millennium wypłacił całe roszczenie. Blisko 55 tys. zł oraz ok. 30,5 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 172 tys. zł.

Rzecznik prasowy Banku Millennium potwierdza wypłatę – czytamy na gazeta.pl. Jednocześnie bank nie rezygnuje i zamierza wnieść skargę kasacyjną od wyroku do Sądy Najwyższego. Argumentując, że warszawski sąd oparł się na błędnych przesłankach.

Prezydent podpisał nowelę dla frankowiczów

Prezydent podpisał nowelę o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Jak podała KPRP, celem ustawy jest zmiana mechanizmu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są obowiązane do spłaty rat kredytu mieszkaniowego.

Ponadto wsparcie będzie uzyskiwane jak dotychczas przez kredytobiorcę, który utracił zatrudnienie (posiada status bezrobotnego).

Dodano, że ustawa przewiduje wydłużenie okresu pomocy z 18 do 36 miesięcy oraz zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1500 zł do 2000 zł miesięcznie (maksymalnie w wysokości 72 000 złotych). - Jednocześnie ustawodawca wprowadził mechanizm częściowego umorzenia pozostałych do zwrotu środków, w przypadku terminowego zwrotu części rat z tytułu udzielonego wsparcia - napisano w komunikacie KPRP.

Jak czytamy, nowelizacja zapewnia możliwość wystąpienia przez kredytobiorcę, za pośrednictwem kredytodawcy, do Rady Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z wnioskiem o dodatkową weryfikację wniosku o udzielenie wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia - w przypadku jego odrzucenia przez kredytodawcę. "Kredytobiorca może to zrobić w terminie 14 dni od otrzymania informacji o odrzuceniu wniosku. Rada Funduszu dokona ponownej weryfikacji wniosku niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 miesięcy, rozstrzygając w przedmiocie spełnienia lub niespełnienia warunków przyznania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia" - podano.

- Zgodnie z wprowadzonym do ustawy nowelizowanej przepisem art. 6a, wypowiedzenie umowy kredytu mieszkaniowego zarówno w okresie rozpatrywania wniosku o wsparcie, promesę lub pożyczkę na spłatę zadłużenia jak i dodatkowej weryfikacji (w przypadkach, o których mowa w ustawie) nie wywołuje skutku względem kredytobiorcy - poinformowano.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM