Młodzi do 26 roku życia zwolnieni z PIT. Od kiedy? Kogo dotyczy ulga? Jak z niej skorzystać?

Młodzi pracujący jeszcze w tym roku zostaną zwolnieni z płacenia podatku PIT. Rząd przyjął projekt ustawy o zerowym PIT dla młodych, a to oznacza, że osoby do 26 roku życia czekają spore zmiany. Od kiedy? Kogo dotyczy ulga? Jak z niej skorzystać?
Zobacz wideo

Młodzi do 26 roku życia zwolnieni z PIT. Kogo dotyczy ulga?

Podatek dochodowy od osób fizycznych, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to podatek bezpośredni obejmujący dochody uzyskiwane przez osoby fizyczne. Dotąd wszystkich obowiązywał podatek dochodowy zgodny z modelem opodatkowania progresywnego, gdzie według skali podatkowej obowiązuje stawka 18 proc., a po przekroczeniu podstawy rocznej w kwocie 85 528 złotych zostaje ona zwiększona do 32 proc. Model ten uwzględnia także inne rodzaje opodatkowania, jak chociażby podatek solidarnościowy przy dochodach przekraczających 1 mln złotych. Po wejściu zmian w życie osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, zostaną zwolnione z podatku dochodowego, jednak nie wszystkich będzie ta ulga dotyczyć.

Kto zyska na tej zmianie? Kogo ona dotyczy? Ulgą objęte będą przychody z pracy na etacie oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 złotych w roku podatkowym, a więc tylko osoby mieszczące się pod tym progiem będą mogły zyskać na zmianach. Jeżeli dana osoba zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 złotych) będzie opodatkowana według obowiązującej skali podatkowej. Bez znaczenia będzie jednak liczba umów i płatników, a sam limit dotyczy dochodów ze wszystkich źródeł. Co należy zaznaczyć, z ulgi nie skorzystają młodzi przedsiębiorcy, prowadzący własną działalność gospodarczą.

Zwolnienie z PIT do 26 roku życia. Od kiedy? Jak skorzystać z ulgi?

Zmiany przyjdą jeszcze w tym roku, i to całkiem niedługo. Przepisy o uldze wchodzą w życie już 1 sierpnia 2019 roku i właśnie do przychodów od tego miesiąca będą miały zastosowanie. Ze względu na to limit roczny, który wynosi 85 528 złotych, będzie trzeba podzielić przez 12 miesięcy i następnie pomnożyć przez pięć - na tyle miesięcy w 2019 roku przypadanie zmiana w przepisach. Według szacunków rządu z ulgi będzie mogło skorzystać ponad 2 miliony pracowników.

Jak skorzystać z ulgi? Pracownik, który jest nią objęty, a więc spełnia podane wyżej kryteria, będzie musiał złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Osoby zakwalifikowane, które z jakiegoś powodu nie złożą oświadczenia, otrzymają zwrot podatku z tytułu ulgi w zeznaniu rocznym za 2019 rok. Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika). Jednocześnie należy pamiętać, że ulga dla młodych nie zwalnia ich z zapłaty składek na ZUS i NFZ.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM