Klimatyzacja - ile kosztuje montaż? Ile się płaci za prąd?

Wraz z falą rekordowych upałów w polskich mediach pojawiają się liczne porady, jak sobie poradzić z gorącem. Jednym z rozwiązań jest klimatyzacja, a im wyższa temperatura, tym więcej osób zastanawia się nad jej zamontowaniem. Czy faktycznie opłaca się mieć w domu lub mieszkaniu klimatyzację? Ile kosztuje montaż? Ile się płaci za prąd?
Zobacz wideo

Klimatyzacja do domu i mieszkania. Ile kosztuje montaż?

Czy i Ty masz tak, że w godzinach popołudniowych ulgę potrafi przynieść Ci dopiero wizyta w klimatyzowanym markecie? Jednak klimatyzacja do domu i mieszkania nie jest w Polsce popularnym rozwiązaniem. Tym jednak, którzy zastanawiają się nad zamontowaniem jej w domu, przyda się na początek kilka informacji.

Do wyboru są dwa rodzaje klimatyzatorów - przenośne i typu split, czyli montowane na stałe. Klimatyzatory przenośne są jednak mniej efektywne, a wytwarzany przez nie hałas może być dla niektórych bardzo uciążliwy. W przypadku skuteczniej chłodzącej klimatyzacji typu split dochodzi jednak cena montażu i eksploatacji. Ile kosztuje klimatyzacja? Klimatyzator przenośny kupimy już za ok. 1000 zł, jednak lepsze modele kosztują od ok. 1500 do nawet 2500 zł. Natomiast klimatyzatory typu split to wydatek rzędu od 1500 do 2500 zł przy urządzeniach chłodzących mniejsze powierzchnie, a w przypadku tych bardziej profesjonalnych dostosowanych do chłodzenia kilku pomieszczeń to koszt ok. 4000 zł. Ile kosztuje montaż? Za montaż klimatyzacji zapłacimy od 800 do 1500 zł.

Klimatyzacja - ile się płaci za prąd?

Czy klimatyzacja w domu i mieszkaniu się opłaca? Przy rosnących cenach energii zakup klimatyzatora może nie wydawać się rozsądny, jednak przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, co na ten temat mówią liczby. Decydując się na zamontowanie klimatyzatora typu split, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię chłodzenia i moc klimatyzatora. Cena, jaką przyjdzie nam ostatecznie zapłacić, zależy także od częstości używania klimatyzatora. Jeżeli urządzenie pobiera przykładowo 2,5 KWh, to należy pomnożyć to przez czas użytkowania w miesiącu, a następnie sprawdzić cennik dostawcy energii.

Bartosz Turek z Lion's Banku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szacuje, że w przypadku klimatyzowania "50-metrowego mieszkania z oknami od południa, dzienny koszt obniżenia temperatury powietrza z 30 st. C do 22 st. C może sięgać 5,3 zł (gdy okna są od strony północnej - 3,7 zł)". Jednak przed zdecydowaniem się na zakup klimatyzacji należy również pamiętać o kosztach związanych z czyszczeniem, odgrzybianiem i serwisowaniem. Utrzymanie jej w odpowiednim stanie jest bardzo ważne, ponieważ zły stan klimatyzacji może mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników. Do tego typu zadań najlepiej jest zatrudnić fachowców.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM