Łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną. Wiceminister Soboń: Resort pracuje nad zmianami

- Będzie łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną - zapowiedział w TOK FM wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Stosowne przepisy mają być elementem nowego prawa budowlanego, na którym pracuje resort.
Zobacz wideo

Jak podkreślił wiceminister w rozmowie z Aleksandrą Dziadykiewicz, zalegalizować samowole budowlane można również dziś, ale - jak dodał - bardzo mało osób się na to decyduje. Procedura jest bowiem żmudna i kosztowna. Wielu więc rezygnuje z jej wszczynania i na trwanie poza budowlanym systemem - często przez wiele lat. Stąd - jak mówił Artur Soboń - pomysł, aby procedurę legalizacyjną uprościć.  

Propozycja może wydawać się kontrowersyjna. Nie brakuje bowiem przykładów, gdzie nadzór budowlany przez lata walczy z budynkami wzniesionymi bez jakichkolwiek pozwoleń administracyjnych bądź niezgodnie z planami zagospodarowania. Wystarczy przypomnieć "Czarnego Kota" z warszawskiej Woli - słynny hotel, który powstał pod koniec lat 80. jako jednopiętrowy pawilon i z czasem rozbudowywał się o kolejne kondygnacje. Nie mając stosownych pozwoleń. Budynek jest nazywany najsłynniejszą samowolą budowlaną w Polsce. Walka dotycząca jego rozbiórki ciągnie się od ponad 10 lat. W ubiegłym roku rozbiórkę nakazał ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny, ale budynek nadal stoi.

Wiceminister Soboń zapewnił w "EKG", że takich przypadków jego propozycja nie obejmuje. - Tam nie ma mowy o żadnej legalizacji. Jest nakaz rozbiórki i nadzór prowadzi postępowanie - stwierdził.

Kto będzie mógł zalegalizować budynek?

Zarzekał się jednak, że w całej Polsce jest mnóstwo ludzi, którzy na przykład odziedziczyli budynek z pewną dobudowaną częścią, która nie była zalegalizowana i nie mogą nic z tym zrobić. - Oni są trochę poza systemem. Nie prowadzą okresowych przeglądów kominiarskich, często nie płacą podatków od nieruchomości. Ich sytuacja się nigdy nie poprawi, bo legalizacja jest bardzo droga - opisywał.

Dopytywany o kryterium, które będzie decydowało o tym, że dana budowla będzie mogła być zalegalizowana, wskazał przede wszystkim na wiek. - Uznałem, że jeśli komuś taki budynek nie przeszkadzał przez 20 lat, to powinniśmy tym ludziom zaproponować uproszczoną procedurę legalizacji, w której nie ma opłaty legalizacyjnej - stwierdził wiceminister.

Po drugie, jak dodał, koniecznym warunkiem będzie również uzyskanie opinii inżyniera, która potwierdzi, że dany budynek jest bezpieczny. - Jeśli jest i mogą w nim mieszkań ludzie, to powinien być zalegalizowany przez nadzór budowlany - powiedział.

- Decyzja oczywiście może być zaskarżona. Damy szansę sąsiadom wypowiedzieć się w tej kwestii. Ale jeśli taka sytuacja nikomu nie przeszkadzała przez 20 lat, to naprawdę nie ma powodu, by nie dać szansy ludziom wejść do normalnego systemu prawnego - przekonywał gość TOK FM.

Dopytywany, czy za te części, które do tej pory stanowiły samowolę, trzeba będzie zapłacić jakiś dodatkowy podatek, wiceminister odparł, że "to jest już kwestia organów podatkowych". - Natomiast my legalizujemy budynek tak, aby on był również widoczny w zakresie podatków lokalnych - zaznaczył.

Prace nad projektem są na razie na wstępnym etapie.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (59)
Łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną. Wiceminister Soboń: Resort pracuje nad zmianami
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 21 razy 19

  czyli chytry góral z Zakopca mając warunki zabudowy na 30% zabudowy gruntu i maksymalną wysokość 10 m postawi hotel na 90% gruntu i wysokości 15 pięter to wtedy zalegalizuje sobie samowolkę.
  Wiem, wiem, że to nie chodzi o górala a o mokry sen prezesa i postawienie dwóch wież jako samowoli budowlanej, a następnie ich legalizacji.

 • andrzej2310

  Oceniono 19 razy 15

  Wycięcie wszystkich drzew, a teraz legalizacja samowolek budowlanych. Państwo bezprawia za PIS w rozkwicie

 • owca888

  Oceniono 14 razy 10

  Czy wyście w tym pissie oxujeli? Jesteście NIENORMALNI!! Chcecie LEGALIZOWAĆ ANARCHIĘ!!!!
  Hołota dorwała się do władzy.
  Co to za pomysły???? Jak będą wyglądać nasze miasta i miasteczka??? I tak od groma powstaje legalnych koszmarków.

  Noż, q.rwqa, lepiej już sobie wydłubać oczy.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 14 razy 10

  I znowu Episkopat dopiął swego..... wszelkie przebudowane kościoły (bez papieru) czyli jak sami twierdzą 5-7%, wszelkie budynki które dostał darmo od Państwa a brak na nie papierów (>15%).....
  Może ktoś z tokfm czy wyborczej zbada dogłębnie temat .....

 • marywil2012

  Oceniono 14 razy 10

  wszystko fajnie ale jak to zwykle bywa z pis chodzi tu o utrwalanie burdelu i tworzenie nowego.

 • hipo krater

  Oceniono 11 razy 9

  Czyli prawo pt. Wolność Tomku w swoim domku. To po co nam państwo, urzędy, prawo? Po co ja płacę podatki? Żeby Pgrdnik i latał sobie odrzutowcem za moją kasę ?

 • czarna_zoska

  Oceniono 13 razy 9

  Prawo dla cwaniakow. Tylko tyle

 • hipo krater

  Oceniono 10 razy 8

  Będą dwie wieże samowolki w centrum stolicy.

 • geddy35

  Oceniono 7 razy 7

  Ile lat przyjdzie nam sprzątać po tych wsólczesnych Hunach z sekty kato-bolszewickiej? Co by tu jeszcze spieprzyc..............

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX