Rezerwujesz hotel korzystając z Booking lub Trivago? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Najlepiej samemu pilnować, by nie zmarnować sobie wypoczynku. Dlatego uważnie korzystajmy z oferty firm, które pomagają w wyszukiwaniu miejsc noclegowych. - Takie serwisy "obstawiają" się zabezpieczeniami, tworzą pewny immunitet i to na nas spada odpowiedzialność przy wyborze swojego wymarzonego lokum na wakacje - mówiła w TOK FM Karolina Mikołajewska-Zając z Akademii Leona Koźmińskiego.
Zobacz wideo

Praktycznie każde wakacje czy długi weekend przynoszą informacje o oszustach, którzy próbują zarabiać na turystach. Słyszymy o osobach, które zarezerwowały nocleg w hotelach czy apartamentach, które nie istnieją. Zdarza się, że oszuści oferują noclegi w mieszkaniach, które do nich nie należą. Przed tygodniem  na portalu wyborcza.biz opisano historię pana Marcina. Mężczyzna wykupił przez Booking.com noclegi w Chorwacji dla swojej rodziny. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w apartamencie, w którym opłacił zakwaterowanie, nie ma miejsc.

Firma Booking próbował ratować sytuację, szukając alternatywnego rozwiązania. Interwencja na nic się jednak zdała, a rodzina pana Marcina straciła kolejne pieniądze. Finalnie znalazła miejsce w innym apartamencie, za które musiała zapłacić gotówką. I choć pan Marcin otrzymał zwrot pieniędzy, a także Booking.com zapowiedział wypłatę rekompensaty, to ta historia skłania do zastanowienia, jakie pułapki czekają na nas na portalach, które pomagają nam w rezerwacji miejsc hotelowych. 

Jak wyjaśniała w TOK FM Karolina Mikołajewska-Zając z Akademii Leona Koźmińskiego, musimy pamiętać, że tego typu firmy, jak Booking czy Trivago, to tylko pośrednicy internetowi. - Między nami - klientami, a obiektami oferującymi zakwaterowanie. Oni nie mają swoich przedstawicieli w każdym miasteczku świata i nikt nie chodzi od drzwi do drzwi, żeby sprawdzić, skontrolować hotelarzy. Dzięki temu tną koszty – mówiła ekspertka.

Odpowiedzialność po naszej stronie

Mikołajewska-Zając tłumaczyła, że pośrednicy tacy jak Booking, Trivago czy TripAdvisor, budują sobie swoisty immunitet, który zapisują w warunkach handlowych. I każdy z nas te zasady powinien przeczytać. - Tam znajdują się zapisy, że mimo zachowania profesjonalizmu etc., pośrednik nie jest w stanie sprawdzić i zagwarantować, że wszystko, co znajduje się w ofercie, jest zgodne z prawdą. Nie bierze też odpowiedzialności za błędy i wypadki losowe. W ten sposób "obstawiają" się zabezpieczeniami, żeby nie mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności – tłumaczyła socjolożka. 

Ekspertka radzi, żeby przy wyborze miejsca zakwaterowania wczytać się w pojedyncze rekomendacje, a nie kierować się ogólną oceną danego hotelu czy pensjonatu. - Bo te często bywają pompowane. Pośrednikom zależy, żeby liczba rezerwacji była jak największa, dlatego nie pozwalają sobie na wyświetlanie nisko ocenionych ofert – tłumaczyła w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem.

Dziennikarz dodał, że sam szukając miejsca na wakacje, praktycznie nie spotkał się z propozycją zakwaterowania o nocie niższej niż 7 punktów na 10 możliwych do przyznania.  - Dlatego, choć to czasochłonne, warto wczytywać się w rekomendacje. Wtedy negatywne aspekty powinny dać nam do myślenia. Systemowo na nas zrzucona jest praca, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku – stwierdziła rozmówczyni Iwańczyka i dodała, że my sami też możemy posłużyć się rekomendacją, by wyrazić negatywną ocenę danego hotelu czy pensjonatu, którego oferta nie była zgodna z naszymi oczekiwaniami. Należy też zwrócić uwagę na kształt oferty i na to, czy przy ewentualnym anulowaniu rezerwacji zostaną nam zwrócone pieniądze. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Pułapki Booking.com i innych pośredników. Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 1 raz 1

  Wielokrotnie korzystałam z booking.com i zawsze było OK. Co do problemów z rezerwacją to nie jest kwestia portali tylko hoteli. Tajemnicą branżową jest, że przyjmuje się nieco więcej rezerwacji niż ma się miejsc, ponieważ statystycznie część osób w ostatniej chwili rezygnuje i hotel traci. Statystyka jednak czasem zawodzi i stąd takie problemy. To sie zdarza bardzo rzadko trzeba mieć wyjątkowego pecha, ale bez sensu jest obwinianie pośrednika, bo i bez pośrednika można mieć podobny problem. Tyle że dobre hotele same szukają miejsca dla klienta, żeby nie psuc sobie renomy.

 • mza1964

  Oceniono 1 raz 1

  Litości skąd się to bierze?...doradzam czytać opinie i poniżej 8,5 nie wybierać....

 • marek_k62

  Oceniono 1 raz 1

  Czterokrotnie jechałem z booking i się nie zawiodłem. Dwa razy kraj, raz Węgry raz Czechy. Oczywiście weryfikuję czytając opinie, szukając innych informacji i zdjęć z obiektu.

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego tylko Booking i Trivago,gdy najlepszy jest TripAdvisor ??? jak pisać,to uczciwie i porządnie.Trivago ma specjalne oprogramowanie wykrywające fałszywe recenzje i wszystkie sa sprawdzane na bieżąco .

 • uplawa

  0

  Jest to racją co napisano w artykule. Booking moderuje tylko dobre oceny odrzucając niekorzystne dla obiektu. Nie przyjmuje reklamacji gdy obiekt jest nieprawidłowo opisany - pomimo pisania reklamacji niczego nie zmienia na swoich stronach, dalej naciągając naiwnych. Reklamacji nie tłumaczą i nie przesyłają do obiektów, aby mieć tylko swoją prowizję. Najlepiej korzystać z bookingu jako z porównywarki cenowej - reszta jest naszym ryzykiem. A jeszcze kilka lat temu działali lepiej.

 • pomysłowy Dobromir

  0

  To trzeba zwrócić uwagę czy nie są zatrudnione na pół etatu do sprzątania kibli te góralki z pensjonatu tatrzanka Zakopanem!!!!!!

 • okriwonder

  0

  Autor tego artykułu prawdopodobnie w te wakacje pierwszy raz nocował w hotelu, a rezerwacji dokonał za pomocą Booking.com przy duzym udziale swoich Rodziców...

 • race444

  0

  Bukowalem na Booking.com juz pond 50 x !!!! i nigdy zadnego problemu. Za kazdym razem otrzymuje E.Mail z hotelu, ze miejsce jest zarezerwowane a na 4-5 dni przed planowanym przyjazdem Booking lub hotel wysyla do nie ponownego E-Maila, ze oczekuje mnie jako goscia i kilka dodatkowych informacji.. I jeszcze jedno radze czytac opinie o hotelu gdzie sie jedzie a wtedy niespodzianek nie bedzie bo jezeli ktos chce tanio a srednia opinia tego przybytku 6,5 to lepiej zostac w domu. P.S. Opinie o hotelu piszemy po polsku dla turystow z Polski, ktorzy sie tam maja zamiar wybrac bo nie kazdy zna angielski bo wiele opini polskich turystow jest po angielsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX