Split payment obowiązkowy od 1 listopada 2019. Kto musi korzystać z podzielonej płatności?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to nie nowość. Jednak po niedawnej zmianie przepisów dla niektórych osób stał się obowiązkowy. Split payment - co to jest i jak go stosować?
Zobacz wideo

Split payment. Co to jest i jak go stosować?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, to dla niektórych prawdziwa rewolucja. Co to właściwie jest? Split payment to mechanizm podzielonej płatności. Jego wprowadzenie to efekt zmian z 2017 roku dotyczących podatku od towarów i usług, które zaczęły obowiązywać 1 lipca 2018 roku. Od tamtej pory przy płatności przelewem za faktury VAT można było rozdzielić całość na kwotę netto i VAT (dotyczy to tylko płatności w złotówkach). Dzięki split payment każda z nich trafiała na inny rachunek bankowy: kwota netto na zwykły rachunek rozliczeniowy, a VAT na specjalny rachunek VAT. To rozwiązanie było skierowana do wszystkich przedsiębiorców, którzy są VAT-owcami, a więc nie dotyczy konsumentów. Co ważne, początkowo dobrowolna innowacja tej jesieni stała się obowiązkiem.

Trzeba przy tym pamiętać, że pieniądze, które trafią na rachunek VAT, dalej pozostają własnością posiadacza konta. Jednak ich właściciel nie ma dowolności w dysponowaniu nimi. Środki te można wykorzystać jedynie w dwóch przypadkach: podczas płacenia VAT za usługi lub towary (kwotę podatku VAT opłaca się wtedy ze środków na rachunku VAT na rachunek VAT kontrahenta) lub podczas wpłacania zobowiązań podatkowych z tytułu VAT do urzędu skarbowego, niezależnie od tego, czy korzysta się z podzielonej płatności, czy nie. W przypadku braku powyższych możliwości istnieje także trzecia opcja, czyli tzw. uwolnienie środków. Właściciel konta VAT może złożyć wniosek do urzędu skarbowego, a kiedy ten zostanie zaakceptowany, to znajdujące się na nim środki zostaną przekazane na zwyczajny rachunek rozliczeniowy.

Obowiązkowy split payment

Początkowo stosowanie split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności, nie było obowiązkowe. Zmieniło się to 1 listopada 2019 roku. Jednak obowiązek stosowania tego mechanizmu nie dotyczy wszystkich towarów. Objęte nim zostały np.: usługi budowlane, części samochodowe, paliwa czy złoto. Ponieważ podzielona płatność dotyczy transakcji bezgotówkowych, to ułatwieniem w tym przypadku może być ustalona kwota graniczna, od której split payment staje się obowiązkowy. Obejmie on faktury wystawione na kwoty powyżej 15 tys. złotych.

Wraz z wejściem zmian w życie, każdy przedsiębiorca otrzymał bezpłatny rachunek VAT w banku, z którego korzysta w celach prowadzenia działalności gospodarczej. Chociaż samo konto jest bezpłatne, należy pamiętać o możliwym obciążeniu kosztami dokonywania przelewów. W przypadku split payment w komunikacie przelewu nabywca musi wskazać kwotę podatku VAT (lub część), kwotę sprzedaży brutto (lub część), numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność i NIP dostawcy. 

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz Aplikację TOK FM i posłuchaj sprytnie tej rozmowy:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Split payment obowiązkowy od 1 listopada 2019. Kto musi korzystać z podzielonej płatności?
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 0

    Warto przypomniec iz vatowski gap nadal wynosi 12%, dzis mamy wreszcie sprawniejsze panstwo zdolne do wdrazania rozwiazan korzystnych dla narodu, ale straty i zapoznienia sa ogromne, chcby w informatyzacji panstwa. Z wolna jednak wraca Polska wraca to czego domagalismy sie od 89 panstwa sprawnego wykonawczego sprawczego uczciwego starajacego sie wyrownac szanse wszystkich jego obywateli. Przypomne to dziala w dwie strony uczciwe panstwo powoduje, ze i obywatele staja sie uczciwsi pojawia sie rowniez fundamentalne dla zdrowej wymiany zaufanie spoleczne, to czego przez lata bylo nieobecne w polskiej przestrzeni publicznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX