Obniżka PIT w ekspresowym tempie przechodzi przez Sejm. Premier: To przyspieszy budowę klasy średniej

Sejm pracuje nad obniżką podatku PIT z 18 na 17 procent. To ostatnia obietnica z tzw. piątki Morawieckiego, która pozostała partii rządzącej do zrealizowania.
Zobacz wideo

Zgodnie z projektem regulacja ma wejść w życie 1 października, a to oznacza, że obowiązywać będzie wyłącznie w IV kwartale tego roku. - Posłowie PiS, jeśli chcą zrealizować obietnicę przed wyborami, to muszą przyjąć przepisy w ekspresowym tempie. To z kolei wina rządu, który do ostatniej chwili wstrzymywał się z przesłaniem dokumentu do parlamentu - relacjonuje z Sejmu reporter TOK FM Roch Kowalski

Zmiany podatkowe w ciągu roku należą do wyjątkowej rzadkości, ale też nie co roku partia rządząca walczy o reelekcję i samodzielną większość. A dzięki przyjęciu ustawy jeszcze w tym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło mówić w kampanii, że obniża podatki. Co niejako potwierdziło wystąpienie w Sejmie Mateusza Morawieckiego. - Projekt powszechnej obniżki PIT dla 25 mln obywateli jest niezwykle ważny. Ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce - budowy grupy ludzi, która będzie zarabiała więcej, na poziomie europejskim - powiedział premier. 

Czytaj także: Młodzi do 26 roku życia zwolnieni z PIT. Od kiedy? Kogo dotyczy ulga? Jak z niej skorzystać?

Szacuje się, że wraz z podniesieniem kosztów uzyskania przychodu obniżka PIT przyniesie zarabiającemu minimalne wynagrodzenie 472 złote rocznie.

Z drugiej strony straty zaczynają liczyć samorządy. W przyszłym roku w wyniku obniżek podatkowych do ich kas wpłynie w sumie 5 mld mniej.

Marszałek Senatu zdecydował już o przedłużeniu posiedzenia na jutro, a izba wyższa czeka na to, aż prace nad rządowym projektem zakończą posłowie.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM