Dane GUS swoje, a minister swoje. Ceny żywności rosną najszybciej od ośmiu lat

Minister rolnictwa podkreśla, że inflacja cen żywności jest zjawiskiem występującym prawie co roku, a Polska wciąż ma bardzo tanią żywność w porównaniu do innych krajów europejskich. Dane GUS nie pozostawiają jednak wątpliwości - ceny żywności rosną najszybciej od ośmiu lat.
Zobacz wideo

- Ceny żywności w Polsce należą do najniższych w Europie - powiedział szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas czwartkowej konferencji, która była reakcją na zarzuty opozycji, że ceny żywności rosną.

Szef MRiRW podkreślał, że inflacja cen żywności jest zjawiskiem występującym prawie co roku, na zmianę cen ma wpływ wiele różnych czynników, a Polska wciąż ma bardzo tanią żywność w porównaniu do innych krajów europejskich. Tańszą żywność niż w Polsce mają tylko dwa kraje: Północna Macedonia i Rumunia - wskazał.

Wystrzeliły w górę w tym roku

Jednak Rafał Hirsch, dziennikarz specjalizujący się w tematyce gospodarczo-ekonomicznej zwraca uwagę, że ceny żywności rosną najszybciej od ośmiu lat. - Ceny żywności idą w górę coraz bardziej - mówi. - Ceny żywności i napojów bezalkoholowych według GUS w lipcu wzrosły o 6,8 proc a w sierpniu o 7,2 proc. Sprawdziłem, kiedy ostatni raz żywność drożała tak bardzo, tak szybko w Polsce. Dotarłem aż do maja 2011 roku. Wtedy ceny żywności były o 8,8 proc. wyżej niż rok wcześniej, czyli żywność nam drożeje najszybciej od ponad ośmiu lat. Trzeba pamiętać, że po tym maju 2011 roku był okres od maja 2014 do września 2015, czyli on trwał ponad rok, kiedy ceny żywności spadały. A potem od września 2015 przez kolejnych parę miesięcy był wzrost minimalny. W tym roku te ceny żywności naprawdę bardzo mocno wystrzeliły w górę - tłumaczy Hirsch. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM