Minister Ardanowski popiera taką samą stawkę akcyzy na piwo i wódkę

Resort rolnictwa popiera pomysł zrównania akcyzy na wódkę i piwo. Potwierdza to - w rozmowie z reporterem TOK FM - sam minister Jan Krzysztof Ardanowski. W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki mówił, że takie rozwiązanie nie jest teraz planowane.
Zobacz wideo

Według prezesa zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Witolda Włodarczyka - obecne przepisy są niesprawiedliwe - a nawet sprzeczne z konstytucją. - Przy wyrobach spirytusowych płacimy od grama czystego alkoholu zawartości w pojemności butelki i to jest proste i czytelne a w przypadku piwa, piwo płaci akcyzę dużo mniejszą nie dlatego, że ma mniej alkoholu, tylko dlatego że jest piwem i to jest nieuczciwe - mówi Włodarczyk.

Zgadza się z tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski: - Będę postulował, żeby opodatkowanie wyrobów alkoholowych - tych, które nie niosą ze sobą innych dodatkowych wartości było związane wprost z zawartością alkoholu i to musi być zrównane w postaci płaconych podatków. 

Szef resortu przyznaje jednak, że wiążąca decyzja w tej sprawie szybko nie zapadnie. Rozmowy nad zrównaniem akcyzy mają powrócić na planowanym w lutym okrągłym stole całej branży alkoholowej. 

Akcyza na alkohol i napoje alkoholowe wynosi: wódka - 5704,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie; piwo – 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień gotowego wyrobu; wino – 158,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu; w przypadku kiedy wino zostało dodatkowo destylowane – jest uznawane za wyrób pośredni.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM