Sieć 5G coraz bliżej Polski. Wiceminister mówi o jednym mieście "na koniec przyszłego roku"
5G to sieć telekomunikacyjna piątej generacji, intensywnie rozwijana na całym świecie. Ma umożliwić pięćdziesięcio- a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Może to gwałtownie przyspieszyć m.in. rozwój internetu, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
W Polsce trwa dyskusja, kiedy sieć zacznie działać w naszym kraju. Jak przyznała w EKG Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, na początek sieć obejmie przynajmniej jedno miasto, co pozwoli na sprawdzenie, czy to rozwiązanie w ogóle działa. - Na całym świecie przyjmuje się, że upowszechnienie sieci 5G nastąpi w ciągu 4-5 lat. Pierwsze efekty w Polsce chcemy, zgodnie z agendą Unii Europejskiej, zobaczyć pod koniec przyszłego roku – mówiła Buk. Ale nie doprecyzowała, w jakim mieście przeprowadzone będą testy. Według strategii opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji w styczniu 2018 roku pierwszym miastem objętym siecią 5G ma być Łódź.
Jak dodała Wanda Buk, UE wymaga, żeby do 2025 roku wszystkie większe miasta były pokryte nowoczesną siecią.
Sprawa 5G pojawiła się podczas niedawnej wizyty w Warszawie wiceprezydenta USA. Mike Pence i Mateusz Morawiecki podpisali 2 września "Wspólną Deklarację USA i Polski na temat 5G". W dokumencie zapisano m.in., że Polska i Stany Zjednoczone deklarują "pragnienie wzmocnienia współpracy w zakresie" nowoczesnej sieci. Dlatego Bartek Godusławski, prowadzący EKG pytał wiceminister o wpływ USA na decyzję Polski o wyborze operatora sieci 5G. - Ramy współpracy nakreśli rząd Polski. Jesteśmy autonomicznym i suwerennym krajem. Mamy taką wolę i swoje korzyści - podkreśliła Buk.
- Sieć teleinformatyczna staje się kluczowa dla naszej gospodarki. Ma charakter krytyczny z punktu widzenia bezpieczeństwa, podobnie jak sieć energetyczna – wyjaśniła wiceminister i podkreśliła, że właśnie ze względów bezpieczeństwa, przy wyborcze operatora takiej sieci konieczna jest "zasada ograniczonego zaufania".
10 września Orange Polska zaczął w Warszawie testy sieci 5G. Jak mówił prezes operatora, to największy tego typu test, jaki przeprowadziła firma.
USA ostrzega przed Chińczykami
Nie jest tajemnicą, że to chiński Huawei jest najbardziej zainteresowany budową technologii 5G w Polsce. Jednak na początku roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby podejrzane o szpiegostwo na rzecz Chin. Jedną z nich był właśnie dyrektor polskiego oddziału Huawei, drugą - były funkcjonariusz ABW, a ostatnio pracownik Orange.
Chiński potentat od dawna nie jest też ulubieńcem władz Stanów Zjednoczonych. Amerykanie podejrzewają, że sprzęt i oprogramowanie chińskiego koncernu może być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Huawei stanowczo temu zaprzecza.
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]
-
"5 tys. złotych wystarczy? A może to zbyt mała kwota?". Ile pieniędzy dają goście weselni?
-
Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
-
Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
- Ulewy oraz burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw
- PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
- W Nowej Kachowce poziom wody opada. Miasto pozostaje bez prądu
- Minister Telus spotkał się w nocy z protestującymi rolnikami. "Prawie wszystkie postulaty, są realizowane"
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]