Zmiany w logowaniu i płatnościach. Nowe zasady bankowości elektronicznej wchodzą w życie

Od soboty w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe zasady bankowości elektronicznej. Jedna ze zmian dotyczy płatności zbliżeniowych. Od teraz co każdą piątą transakcję, terminal zawsze poprosi nas o podanie PIN-u. Bez względu na wydawaną kwotę.
Zobacz wideo

- Od teraz do zalogowania się do bankowości internetowej lub mobilnej potrzebna będzie kombinacja co najmniej dwóch z trzech różnych rodzajów zabezpieczeń - tłumaczy Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich.

Dla przykładu więc oprócz loginu i hasła bank może też wymagać przepisania kodu, który wyśle SMS-em na nasz telefon. Taką kombinację dwóch różnych metod nazywamy silnym uwierzytelnieniem.W założeniu ma to wzmocnić bezpieczeństwo naszych oszczędności. 

Zmieniają też sposoby potwierdzania transakcji internetowych czy płatności zbliżeniowych - częściej niż dotychczas będzie wymagane ich potwierdzanie PIN-em.

Ministerstwo Finansów przestrzega, że zmiany te mogą "powodować zwiększoną aktywność przestępców internetowych, którzy będą próbować wyłudzać poufne informacje od klientów".

- W związku z tymi działaniami należy pamiętać o standardowych zasadach komunikacji instytucji finansowych z klientami. Każde niestandardowe działania, takie jak wiadomości mailowe, SMS i próby kontaktu telefonicznego, powołujące się na wejście w życie nowych rozwiązań, w których klient jest proszony o podanie np. danych do logowania do banku, PIN-ów do karty płatniczej czy danych osobowych, powinny wzbudzać uzasadnione podejrzenia klientów - napisano w komunikacie .

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM