Sondaż. Najbardziej zmotywowani są wyborcy Lewicy. Najgorzej jest z elektoratem PiS i PSL

Najbardziej zmotywowani do wzięcia udziału w wyborczym głosowaniu są osoby popierające koalicję Lewicy, najmniej wyborcy PiS i Koalicji Polskiej - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" zbadała nie tylko poparcie dla poszczególnych ugrupowań, ale również determinację wyborców, by zagłosować 13 października oraz to, w jakim stopniu zostali oni zachęceni do udziału w głosowaniu. 

Najlepiej wypada Lewica. 100 proc. respondentów zadeklarowało, że jest zdeterminowana do pójścia do urn 13 października - bardzo zachęconych (94 proc.) lub raczej zachęconych (6 proc.).

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska. 89 proc. jej wyborców czuje się zdeterminowanych do pójścia do urn (69 proc. bardzo, 20 proc. raczej). Wyborcy PiS nie są już tak bardzo zdeterminowani. 64 proc. z nich uważa się za zdeterminowanych (39 proc. bardzo, 25 proc. raczej). Niewiele lepiej jest wśród wyborców PSL-u i Kukiz'15, które tworzą Koalicję Polską. "Aż 65 proc. wyborców PSL i Kukiz'15 nie czuje się zachęconych do głosowania w październikowych wyborach" - wynika z badania IBRiS, które publikuje dziś "Rzeczpospolita".

Małe partie mogą mieć wielki wpływ

Ciekawa jest mała mobilizacja wyborców Koalicji Polskiej. Szczególnie w kontekście tego, że PSL i Kukiz'15 od tygodni balansują na granicy progu wyborczego. Tak więc informacja, że 65 proc. elektoratu Koalicji Polskiej nie czuje się zmotywowanych, by zagłosować, może napawać polityków pesymizmem. 

Warto też przypomnieć opinie prof. Sławomira Sowińskiego, który zwrócił uwagę na to, że to wynik małych ugrupowań może mieć decydujący wpływ na to, czy PiS będzie mógł samodzielnie rządzić. Bo jeśli do Sejmu wejdą prócz Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy także politycy Koalicji Polskiej i Konfederacji, a na wskazywał np. ubiegłotygodniowy sondaż dla "Faktów" TVN, to wizja samodzielnych rządów PiS może się oddalić. 

Czarny scenariusz dla PiS? Sen z powiek rządzącym może spędzać wynik PSL-u i Konfederacji. Mogą bardzo skomplikować sytuację>>>

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM