Rządy PiS i sukces gospodarczy? "Nie okazali się takimi fajtłapami, jak niektórzy oczekiwali"

- PiS powinien patrzeć na siebie jako na ludzi, którzy po prostu nie zepsuli niczego w czasie doskonałym dla gospodarek całej Unii Europejskiej - mówił w TOK FM Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz wideo

Karolina Lewicka na początku "Wywiadu Politycznego" przypomniała niedawne słowa Jarosława Kaczyńskiego. - "Polska elita ekonomiczna musi być inna, nowa. (..) W Polsce energiczni, dobrzy, przedsiębiorczy ludzie muszą mieć szansę" – cytowała prezesa PiS dziennikarka TOK FM i pytała swojego gościa, jak ocenia takie próby "inżynierii społecznej".

- Jeśli brać pod uwagę udokumentowana niewiedzę pana Kaczyńskiego o ekonomii i gospodarce, to jego sądy na temat ludzi "robiących" w niej robią, są mało znaczące – komentował Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych, przewodniczący rady nadzorczej Banku Handlowego.

Jak dodał Olechowski, może to wynikać z tego, że w PiS panuje przekonanie, że okres ich rządów to czas "wyjątkowego sukcesu gospodarczego Polski". - Porównałem poziom PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej. Przez trzy lata - 2015-2018 - Polska nie zmieniła swojego miejsca w tym zestawieniu. Nadal jesteśmy piątym najuboższym krajem w UE. Ostatnio ex aequo z Węgrami, ale to żaden sukces - wskazywał Olechowski.

Jego zdaniem, ostatnie cztery lata były doskonałe dla całej Europy, bo rosły zarówno "zamożne" gospodarki, oraz te "mniej zamożne". Dlatego PiS nie powinien patrzeć na siebie jako na "nową elitę cudotwórców". - Tylko bardziej na ludzi, którzy nie popsuli. Chociaż w tym okolicznościach i tak trudno byłoby to zrobić. Po prostu nie okazali się takimi fajtłapami, jak niektórzy oczekiwali – ocenił Andrzej Olechowski.

Jak podkreślał gość "Wywiadu Politycznego" dopiero teraz "nastąpi okres próby". - Wchodzimy w okres spowolnienia gospodarczego. Teraz trzeba będzie pokazać swoje rzemiosło. Zobaczymy, jak sobie damy radę w tej sytuacji – dodawał Olechowski.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM