Czy w Polsce można płacić 5 proc. PIT? Tak! Ale trzeba być np. samozatrudnionym programistą

IP Box - to dzięki tej, wprowadzonej z początkiem tego roku uldze podatkowej, część programistów może obniżyć swój podatek PIT do zaledwie 5 proc. Potwierdza to w swoich interpretacjach fiskus, a o tym, jak to działa, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

IP Box to ulga, która polega na objęciu 5-proc. stawką dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), czyli m.in. z patentów, praw ochronnych na wynalazek, na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, a nawet autorskiego prawa do programu komputerowego. Jednak "Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że ulga dotyczy podatników i CIT, i PIT. Oznacza to, że z preferencji mogą skorzystać nie tylko spółki z o.o. i akcyjne, lecz także przedsiębiorcy prowadzący biznes samodzielnie.

"I właśnie ci ostatni często pytają fiskusa o wykładnię. Tylko w październiku br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpretacji dotyczących programistów na samozatrudnieniu. Większość z nich jest korzystna i potwierdza, że tacy przedsiębiorcy mogą zastosować 5-proc. PIT" - podaje dziennik.

Jak pisze gazeta, w tych przypadkach chodziło o programistów prowadzących działalność gospodarczą, którzy tworzą aplikacje, które są częścią większego systemu (był to innowacyjny, częściowo zautomatyzowany system do zarządzania); aplikację, która pozwala pasażerom komunikacji miejskiej obserwować aktualne położenie pojazdów na mapie (pozwala to na nowy sposób planowania podróży środkami transportu publicznego); oprogramowanie na potrzeby klienta do całkowicie nowego rozwiązania obsługi pacjenta i refundacji jego leczenia.

"DGP" dodaje, że podatnicy tłumaczyli, że w związku z tym będą osiągać dochód z tytułu: przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania lub udzielenia licencji. "Organ potwierdził, iż będą mogli zastosować 5-proc. stawkę PIT" - czytamy w dzienniku.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM