Kryzys klimatyczny sprawi, że wrócą syfony? Spada sprzedaż wody w butelkach

Na całym świecie gorzej sprzedaje się woda niegazowana w butelkach. To wszystko wynik coraz większej świadomości ekologicznej ludzi oraz chęci walki z kryzsem klimatycznym. Powrócą złote czasy syfonów?
Zobacz wideo

Światowi giganci branży spożywczej – jak Coca Cola, Pepsi czy Nestle - alarmują, że woda zaczęła sprzedawać się coraz gorzej. Szczególnie ta niegazowana, wlewana do plastikowych butelek. - Szef Nestle przyznał, że jest problem z jej sprzedażą, w związku ze zmianą nastawienia i postaw ludzi. Ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę, że gdy kupują wodę niegazowaną w butelce, to płacą głównie za opakowanie – zauważył Rafał Hirsch, dziennikarz i autor podcastu "Cotygodniowe podsumowanie roku" na tokfm.pl.

Jak dodał, wynika to też z coraz większej świadomości ekologicznej ludzi oraz kryzysu klimatycznego. - W ramach szeroko pojętej walki z plastikiem na cel wzięto też butelki. Młodzi ludzie dochodzą do słusznego wniosku, że wodę mogą mieć za darmo z kranu, bez opakowania szkodliwego dla środowiska. I choć może w Polsce to na razie sprawa marginesowa, to na bardziej rozwiniętych rynkach problem jest poważny - mówił dalej Hirsch.

Rośnie też świadomość ekologiczna władz. Na przykład w Warszawie ratusz zachęca do picia kranówki. Hirsch podał przykład San Francisco, gdzie magistrat poszedł jeszcze dalej. - I zakazał w budynkach należących do miasta sprzedaży wody niegazowanej w butelkach. Uruchomiono nawet aplikację, w której można znaleźć miejsca, gdzie wody można napić się za darmo – tłumaczył.

Troszkę inaczej ma się sprawa z wodą gazowaną. Bo ta nie traci – na razie – aż tak na popularności rynkowej. Mimo to, giganci spożywczy, jak to mają w zwyczaju, zdiagnozowali potencjalny kryzys i już zaczęli z tym walczyć. - Zbroją się i kupują już firmy, które produkują syfony, dzięki którym można "zagazować" wodę z kranu we własnym domu. Chociaż wyglądem przypominają teraz już bardziej ekspresy do kawy, niż urządzenia znane z czasów PRL. Kryzys klimatyczny sprawi, że wrócą syfony – wyjaśnił dziennikarz i dodał, że jest też inny sposób: Jedna z firm pracuje nad technologią wyprodukowania butelki stworzonej częściowo z papieru, tak żeby była stuprocentowo biodegradowalna..

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM