Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy coraz bliżej. Projekt już w Sejmie

Rząd przyjął w czwartek w trybie obiegowym i wysłał do Sejmu projekt, przewidujący wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dzięki zmianie w 2020 r. budżet zyska dodatkowe ok. 1,7 mld zł.
Zobacz wideo

"Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (...) o podatku akcyzowym (...), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków. Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie" - wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu.

Jak podano, proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Z Oceny Skutków Regulacji wynika, że dzięki zmianie budżet zyska w przyszłym roku ok. 1,7 mld zł i po tyle samo w kolejnych latach. - "Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich - informuje OSR.

Jaka podwyżka ceny wódki?

Z uzasadnienia wynika, że wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł)

Ile więcej za papierosy?

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów (20 szt.) podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe znajdował się już w założenia budżetu, które rząd przyjął w czerwcu.

Jak informowaliśmy już w czwartek to niejako kolejny pomysł rządu PiS, aby zwiększyć wpływy do budżetu. W środę trafił do Sejmu projekt posłów PiS zakładający likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - tzw. 30-krotności. Według autorów projektu ma to przynieść budżetowi państwa dodatkowe 7,1 mld zł. Rząd chce też finansować wypłaty tzw. jarkowego, czyli trzynastych i czternastych emerytur z pieniędzy pochodzących z funduszu dla osób niepełnosprawnych. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy coraz bliżej. Projekt już w Sejmie
Zaloguj się
 • bihepi

  Oceniono 2 razy 2

  "Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy coraz bliżej."

  POLSKEZBAW!! RATUJ NAS!!
  Przecież to jest atak elit lekarsko-finansowych na NASZOM WIELOWIEKOWOM TRADYCJE I KULTURE!!
  Jak można tak bezczelnie ingerować w nasze życie społeczne i towarzyskie, nasz sposób spędzania wolnego czasu, a nawet - nasze stosunki rodzinne, ja się pytam.

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Efekt będzie taki, że ruszą pokątne bimbrownie, a przemyt ze wschodu popłynie szeroką falą. Coraz mniej osób pali, z tych palących większość uwolni się ze szponów niemodnego dziś nałogu i wpływy do budżetu zmaleją, a nie się zwiększą.

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz 1

  przemyt bedzie bardzej oplacalny, republika bamasiowa góra.

 • lenolmak

  Oceniono 1 raz 1

  Dla mnie to oni akcyzę na alkohol i papierosy mogą podnosić nawet o 1000%. Alkohol pędzę w nocy sam papierosów nie palę piwo jest coraz gorsze i też go nie piję więc jestem szczęśliwy. Życzę Jarkowi powodzenia

 • mokrykapiszon1111

  Oceniono 1 raz 1

  akcyza na to całe gó... powinna wynosić 1000%

 • bihepi

  Oceniono 1 raz 1

  "...Podwyżka akcyzy na alkohol..."

  No, to pincet też podniosom. Kochana waadza.

 • przyganiacz

  0

  Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy coraz bliżej. Projekt już w Sejmie

  Napierw trzeba kasiory nagrabić, aby ją potem (tym samym) rozdawać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX