Black Friday 2019 zbliża się wielkimi krokami. Sklepy szykują się na promocje

Black Friday, czyli Czarny Piątek, już na dobre zadomowił się nad Wisłą. Sklepy szykują promocje i wyprzedaże. Kiedy w Polsce wypada Black Friday?

Black Friday (po polsku: "czarny piątek") to zwyczaj, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Znany jest jako dzień największych obniżek cen i wyprzedaży. Dla właścicieli i pracowników sklepów jest to jeden z najgorętszych dni w roku, ponieważ to właśnie w Black Friday ceny asortymentu lecą w dół (nawet o 80 procent), a lokale otwarte są do późnych godzin nocnych.

Black Friday. O co chodzi?

Black Friday wypada w piątek po Dniu Dziękczynienia, który obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Ze względu na datę, Black Friday uważany jest za najlepszy dzień na zrobienie przedświątecznych zakupów, a także na zaopatrzenie się w prezenty pod bożonarodzeniową choinkę. Wówczas w promocji można znaleźć elektronikę, ubrania, zabawki, meble czy kosmetyki, a często nawet jedzenie. Nie jest to jednak tak łatwe zadanie. W sieci pełno jest nagrań tłumów szturmujących sklepy objęte promocją, a nawet utarczek słownych i bójek między klientami (niektórych zakończonych naprawdę tragicznie).

Black Friday. Kiedy obchodzi się go w Polsce?

Mimo swoich ciemnych stron i niesłabnącej fali krytyki, Black Friday to zwyczaj tak atrakcyjny, że powoli przenosi się także do Europy. Podoba się on nie tylko właścicielom sklepów, ale również klientom, którzy coraz tłumniej odwiedzają europejskie centra handlowe z nadzieją na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy. 

Nic więc dziwnego, że Czarny Piątek dotarł również do Polski i wiele osób jest zainteresowanych możliwie najtańszymi zakupami. Wciąż jednak nie jest on obchodzony tak hucznie i gwałtownie, jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. 

Kiedy wypada Black Friday w Polsce? W Polsce Black Friday przypada w tym samym dniu, co w Stanach Zjednoczonych, a więc w piątek po czwartym czwartku listopada - czyli w tym roku 29 listopada. Wiele sklepów już chwali się atrakcyjnymi ofertami. Należy jednak pamiętać, żeby zakupy – choćby najtańsze i najbardziej atrakcyjne – robić z głową.

Warto także sprawdzać, czy oferowana w danym sklepie cena faktycznie jest tak niska, jak mogłoby się wydawać. Spora część sklepów w związku z Blach Friday najpierw podwyższa ceny produktów, żeby oferować nagle super atrakcyjne promocje, gdy cena wraca po prostu do normy.

Jak informowała niedawno "Rzeczpospolita", 29 listopada w Polsce prawdopodobnie pobity zostanie rekord dziennych obrotów w handlu detalicznym, bo importowana z Zachodu tradycja Czarnego Piątku przyjęła się u nas doskonale. 

TOK FM PREMIUM