Wiceminister PiS swoje, ZUS swoje. Mamy dane o wysokości emerytur w przyszłości

Jak wysoką emeryturę będziemy dostawać w przyszłości? ZUS przekazał TOK FM swoje dane dotyczące świadczeń. Różnią się one od tych, które w niedzielę na Twitterze zamieścił Bartosz Marczuk, były wiceminister rodziny PiS.
Zobacz wideo

W niedzielę były wiceminister pracy i polityki społecznej, a teraz wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju napisał na Twitterze kilka zdań, które wstrząsnęły opinią publiczną. "Pasy zapięte? Kto ma słabe nerwy, niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości, jaki dostałem z ZUS. Teraz dostajemy 53,8% ostatniej pensji (ok. 2,2 tys.zł). W 2045 będzie 32%, w 2060 - 24,9%,a 2080 - 23,1%. To będzie ok. 1 tys. zł na mc (na dzisiejsze pieniądze)" - napisał na Bartosz Marczuk.

W poniedziałek z tym wpisem nie do końca zgodziła się prof. Gertruda Uścińska, szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć potwierdziła, że podobne liczby w kontekście stopy zastąpienia, czyli relacji ostatniej wypłaty do emerytury, pojawiły się w ZUS, to już finalne wyliczenie kwoty emerytury nie jest prawidłowe.

We wtorek otrzymaliśmy z ZUS oficjalnie dane. Według nich przeciętna wysokość emerytury w 2020 roku - przy stopie zastąpienia 53,8 proc. wyniesie 2355 zł. W 2040 roku będzie to 2891 zł przy stopie 36,5 proc. Z kolei w 2055 r. będzie to już kwota 3076 zł (stopa 26,4 proc.). Natomiast w 2080 roku przeciętna emerytura może wynieść 4554 zł przy stopie zastąpienia 23,1 proc. ZUS zaznacza, że to "prognozowana przeciętna wysokość emerytury z FUS w kwotach zdyskontowanych inflacją na 2018 r.". Nie podano natomiast, czy stopa zastąpienia została wyliczana od mediany płacy (bardziej obrazującej zarobki), czy od przeciętnego wynagrodzenia - dziś obie dane różnią się o kilkaset złotych. 

- Wskazane dane ukazują że spada stopa zastąpienia (z racji szybciej rosnących wynagrodzeń), ale rośnie siła nabywcza świadczeń. I w rzeczywistości istotniejsza dla emeryta jest siła nabywcza - napisał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Wpis Marczuka tłumaczyli też w poniedziałek komentatorzy. Ich zdaniem były wiceminister rozwoju chciał "postraszyć" Polaków perspektywą niskich emerytur, żeby tym samym zachęcić, abyśmy sami odkładali pieniądze na emeryturę. Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych, pozwolił sobie na taką tezę. - Odbierałbym to tak, że takie straszenie powinno pomagać zwiększać partycypację w Pracowniczych Planach Kapitałowych, których pan Marczuk był gorącym orędownikiem - ocenił Kuczyński. 

Eksperci podkreślali też, że Marczuk, pisząc o "1000 zł na miesiąc na dzisiejsze pieniądze", miał na myśli ekwiwalent tej sumy w przyszłości. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (15)
Bartosz Marczuk o wysokości emerytur. Co na to dane ZUS?
Zaloguj się
 • irenevonbrick

  Oceniono 13 razy 9

  Młody podatniku,co miesiąc kup sobie sztabkę złota w banku.Tak przez 25 lat uzbierasz ok 120 000 zł jako dodatek do emerytury.Słoik i ogródek.

 • hejeczka

  Oceniono 4 razy 4

  Ale pamiętajcie, że im więcej składek zapłacicie tym wyższa będzie wasza emerytura więc warto wpłacać. Za każdą wpłaconą złotówkę więcej przez 40 lat pracy odbierzecie 10gr przez 2 lata na emeryturze (dłużej nie pożyjecie).

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  3, 4 czy 15 tysięcy w przyszłości to kwota za którą trzeba kupić chleb, buty i zapłacić za mieszkanie i lekarza. Marczuk jest optymistą. Będzie to odpowiednik 1000 zł obecnie. Świadome i celowe potęgowanie przez PIS inflacji raczej zbliża na s do tych 15 tys. NAwiasem mówiąc w 2018 r średnia płąc wzrosła o 7 proc a waloryzacja, zmniejszona na skutek interwencji Morawieckiego, 2,8 proc. W 2019 wzrost płac 9 proc a waloryzacja, o ile znowu mOrawiecki jej nie zmniejszy by dołożyc do 13tki, 3 proc. W ten sposób PIS ukradł 10 proc siły nabywczej emerytur w dwa lata.

 • fulko_de_lorche

  Oceniono 4 razy 2

  tak wysokie emerytury będa jedynie w przypadku gdy złodzieje z pis przykładnie pójdą niedługo siedzieć, bo jeśli te złodziejskie rządy potrwają dłużej rozkradzione zostanie wszystko do cna i bez szans na otrzymanie 25% czy nawet 5%....

 • misha_xl

  Oceniono 1 raz 1

  Dzielenie skóry na niedźwiedziu, nic więcej.
  Mam wątpliwości, czy w 2080 roku będzie istniało coś takiego jak ludzkość.
  Jestem prawie pewien, że nie będzie istniało coś takiego jak Polska - i ABSOLUTNIE PEWIEN, że nie będzie czegoś takiego jak emerytura.
  A tu dwa śmieszne dwunogi przerzucają się wyliczeniami odnośnie emerytury, której nie będzie.

 • mar.rod81

  Oceniono 1 raz 1

  Ja pracuje od 13 lat w Norwegii więc na razie koło ch.... lata mi wysokość polskich emerytur. Po drugie różnie moze być. Najpierw trzeba dożyć 65 lat, nie jak mundurowi 35-40 a potem zobaczymy. Niech Państwo się martwi jak nakarmić obywateli. Wtedy emeryci to bedzie grupa decydująca o wyborach z uwagi na ich liczebność.

 • 1stanczyk

  Oceniono 3 razy 1

  "Post, na który odpowiadałeś został usunięty...

  To jest nowa forma cenzury

  Usuniety nie usuniety nie ma powodow nie publikowac odpowiedzi

  @jurii.sachar
  "za to co zrobił Pan Premier Morawiecki dla naszych emerytur, powinniśmy go na rękach nosić.."

  Typowe dla żyjących chwila pajaców pitolenie.

  Pamiętam kiedy nieomal wszyscy, cały czas ten sam nasz półświatek półinteligencji "nosił na rekach" donosiciela z Matką Boską w klapie, kiedy "nosił na rekach", piał hymny pochwalne Balcerowiczowi . . .itd itd itd

  Po 25 latach suwerenności, po kolosalnej unijnej bezzwrotnej pomocy (przeszło 110 mld € na czysto co stanowi co najmniej dwa razy tyle w odniesieniu do naszego PKB ile przypadło np na Francję w odniesieniu do ich wtedy PKB ramach planu Marshalla) jak byliśmy tak pozostaliśmy krajem zacofanym, krajem którego tak zwane wyższe uczelnie są poza pierwszymi trzystoma najlepszymi uczelniami na świecie, krajem którego gospodarka ma jeden z najmniejszych wśród unijnych krajów wskaźnik innowacyjności (wyprzedziła nas już chyba nawet Rumunia) . .

  Krajem zdanym na niemiecka ekspansje póki co gospodarcza (na terytorialna przyjdzie czas tak jak przyszedl na aneksje sowieckiej strefy okupacyjnej, na amerykańskie militarne kaprysy, krajem obywateli bojących się jak ognia wszelkiej inności i zajętym głównie zamiast naszą pomyślną przyszłością dumną, typową dla przestraszonych przyszłością tchórzy, obroną przegranej przez naszych przodków co najmniej kilkuwiekowej tradycji.

  Obrona której symbolem są liczne w naszym kraju beztrosko, jak na gó...arzy przystało, pomniki nie wylaczajac tych z cokołów których trzeba zdejmować "bohaterów" okrągłostołowego podwórkowego gó...arstwa.

 • polakpl

  Oceniono 3 razy 1

  Bo ZUS jeszcze nie wiem że czekają go zmiany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX