Zmiany w emeryturach. Rząd przyjął projekt o likwidacji OFE

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.
Zobacz wideo

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się: Indywidualne Konta Emerytalne (IKE); Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK); Pracownicze Plany Emerytalne (PPE); Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Projekt zakłada, że ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS.

O ile jednak ci, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić (pieniądze z OFE zostaną przekierowane na IKE automatem), to ci którzy wybiorą ZUS, będę musieli wypełnić deklarację. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór "opcji domyślnej z IKE".

Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej, która wyniesie 15 procent wartości środków na rachunku OFE.

"Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE" - poinformowano. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśla, że "środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS".

Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł.

Zmiany w OFE premier Morawiecki zapowiedział już w kwietniu. Były szeroko komentowane zarówno wśród polityków, jak i ekspertów. Opozycja zarzucała rządowi, że chce zabrać Polakom pieniądze na realizowanie swoich obietnic wyborczych. 

Podobnie w Magazynie EKG Maciej Głogowskiego mówiła była wiceminister finansów Irena Ożóg. Sugerowała, że z punktu widzenia przyszłego emeryta ludzie młodzi "chyba jednak powinni zaryzykować i zgodzić się na przejście do IKE". 

Sam Maciej Głogowski zaznaczał, że niezależnie od tego, czy ktoś wybierze IKE, czy ZUS, rząd zyskuje. - Jeśli wybiorę IKE, rząd zyskuje moją 15-procentową opłatę, a jeśli wybiorę ZUS, rząd ma mniejsze potrzeby pożyczkowe dla ZUS-u. Jako uczestnik OFE mam zyskać kiedyś w przyszłości, na teraz rząd poprawia sytuację swoich finansów publicznych - wyjaśniał dziennikarz.

>> Czytaj więcej na ten temat: Likwidacja OFE. Pozwolić przenieść pieniądze do IKE czy zabrać je do ZUS? Oto, co odpowiedzieli goście Magazynu EKG

Czym są indywidualne konta emerytalne?

Wyjaśnijmy, Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego to systemy dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na starość. Oba rodzaje kont może otworzyć każdy, kto ma co najmniej 16 lat, choć do tej pory korzystało z nich niewiele Polaków. Jak tłumaczyła w jednej z audycji Aleksandra Dziadykiewicz z TOK FM, indywidualne konta emerytalne może mieć pracownik etatowy, samo zatrudniony, czasowo bezrobotny, jak i pracujący na umowach o dzieło czy zlecenie. Konta zakładamy tylko dla siebie, nie mogą być one wspólne np. z małżonkiem - choć możemy wskazać, do kogo, po naszej śmierci, trafią odkładane przez nas pieniądze. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM