Zmiany w Banku Pekao SA. Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa

Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa Banku Pekao SA - poinformowali przedstawiciele banku w komunikacie. Nowym prezesem ma być Marek Lusztyn, dotychczasowy wiceprezes. Krupiński nazywany był "złotym dzieckiem PiS".
Zobacz wideo

"Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna informuje, że w dniu 29 listopada 2019 r. Pan Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Banku oraz ze składu Zarządu Banku ze skutkiem natychmiastowym" - poinformował bank. W rezygnacji nie podano przyczyn jej złożenia - dodano.

Bank poinformował również, że w piątek rada nadzorcza powołała - z dniem 29 listopada 2019 r. - Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa zarządu banku na funkcję prezesa, "pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody".

"Do chwili spełnienia powyższego warunku, od którego uzależnione jest powołanie Pana Marka Lusztyna na funkcję Prezesa Zarządu Banku, Rada Nadzorcza Banku powierzyła Panu Markowi Lusztynowi kierowanie pracami Zarządu Banku" - wskazano.

Kim jest Michał Krupiński?

Krupiński był prezesem Pekao od listopada 2017 roku. Wcześniej - przez kilka miesięcy - był jego wiceprezesem. 

W styczniu 2016 roku Krupiński został prezesem PZU. "Wytrzymał nieco ponad rok. Został odwołany w marcu 2017 r. Wtedy po raz pierwszy odczuł tarcia między frakcjami w PiS. Nadzór nad PZU objął bowiem obecny premier Mateusz Morawiecki, a Krupi - jak mówią o nim podwładni - to krąg rywalizującego z nim Zbigniewa Ziobry" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Krupiński jest związany z Prawem i Sprawiedliwością od wielu lat. W czasie pierwszych rządów PiS w latach 2005-2007 był wiceministrem skarbu Jarosława Kaczyńskiego. Był wówczas najmłodszym członkiem rządu, lecz to dzięki jego ministerialnej strategii - jak przypomina "GW" powstały uznane dziś giganty energetyczne, jak PGE czy Tauron. Już wtedy Krupiński zyskał tytuł "złotego dziecka PiS". 

Michał Krupiński miał być zaangażowany w budowę wieżowców przy Srebrnej. Jak podawała na początku roku "Wyborcza", jako prezes Pekao miał uczestniczyć w rozmowach, które prezes PiS Jarosław Kaczyński prowadził w tej sprawie z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Dyskusje - jak pisał dziennik - miały dotyczyć kwestii udzielenia kredytu na realizację ten instytucji. 

Krupiński jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Katolickiego w Louvain oraz studiów MBA na Columbia University Graduate School of Business. Studiował także na Harvard University. W 2012 został uhonorowany tytułem Young Global Leader przez Davos World Economic Forum. 

Kim jest nowy prezes? Marek Lusztyn?

Marek Lusztyn - jak czytamy na stronie banku - od lipca 2017 r. był wiceprezesem nadzorującym pion zarządzania ryzykami. Zasiadał również w Radach Nadzorczych spółek Pekao Investment Banking oraz Pekao Leasing. Do czerwca 2017 pracował w Unicredit w Mediolanie na stanowisku senior vice president i był odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem rynkowym i ryzykiem kredytowym portfela handlowego Grupy Unicredit. Był też członkiem Komitetu Wykonawczego pionu rynków bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej Grupy Unicredit, odpowiedzialnym za zarządzanie ryzykiem.

W latach 2010-2013 pracował w Unicredit Bank AG (dawniej Hypovereinsbank) w Monachium, nadzorując obszar zarządzania ryzykiem rynkowym, ryzykiem kredytowym kontrahenta oraz ryzykiem operacyjnym. W latach 2008-2010 pracował w grupie Unicredit w Londynie, gdzie odpowiadał za metodologię i infrastrukturę ryzyka rynkowego na całą Grupę Unicredit. Wcześniej, czyli w latach 2000-2008, był dyrektorem wydziału ryzyka rynkowego, a później dyrektorem zarządzający departamentem ryzyka finansowego w Banku Pekao S.A. Przez 8 lat był również członkiem i sekretarzem Centralnego Domu Maklerskiego Pekao S.A. Karierę zawodową zaczynał w 1996 r. w departamencie gospodarki pieniężnej Banku Handlowego w Warszawie jako dealer. Jest doktorem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej, a także absolwentem University of Illinois (Executive MBA) oraz INSEAD. W 2014 r. został uhonorowany tytułem Future Leader in Global Finance przez Institute of International Finance.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM