Neoliberalizm w Polsce się nie udał przez liberałów z Gdańska? "Wysiedli na przystanku Władza"

- Problem polega na tym, że koledzy z Gdańska z tramwaju z napisem "liberalizm" wysiedli na przystanku z napisem "władza". To, co robiono w Polsce po roku 1989 z klasycznym liberalizmem i z neoliberalizmem nie miała wiele wspólnego - na antenie TOK FM powiedział prof. Robert Gwiazdowski.
Zobacz wideo

Gościem audycji Świat się chwieje Grzegorza Sroczyńskiego był prof. Robert Gwiazdowski, członek rady nadzorczej ZUS, wykładowca Uczelni Łazarskiego, przewodniczący rady programowej Centrum im. Adama Smitha. Na antenie spierali się o to, czy neoliberalizm już umarł,czy jest w nim żywa myśl i ma sens. Gwiazdowski - przedstawiony jako jeden z ostatnich neoliberałów - podzielił się ciekawą tezą.  - Pod koniec lat 80-tych w środowisku liberałów mieliśmy kilka ugrupowań, krakowskie, warszawskie, gdańskie. Problem polega na tym, że koledzy z Gdańska z tramwaju z napisem "liberalizm" wysiedli na przystanku z napisem "władza" - tak jak się mówi o Piłsudskim, że on z tramwaju z napisem "socjalizm" wysiadł na przystanku z napisem "niepodległość". To, co robiono w Polsce po roku 1989 z klasycznym liberalizmem i z neoliberalizmem nie miała wiele wspólnego - przekonywał gość Sroczyńskiego. 

- A Balcerowicz? - dopytywał dziennikarz. 

- Ja profesorowi mówiłem wielokrotnie, że popełnia błąd - progresja podatków była źle skonstruowana - odpowiedział Gwiazdowski i wskazał na jeszcze jeden - jego zdaniem - błąd transformacji. - Zaczęło się od tego, że Pan Jacek Kuroń zrobił źle, że powysyłał ludzi na wcześniejsze emerytury. Trzeba było wypłacić zasiłki, a rozwalono system emerytalny i do dziś mamy z tym kłopot, bo nie można iść na emeryturę w wieku lat 50. Ale emeryt brzmi dumniej niż bezrobotny - stwierdził Robert Gwiazdowski.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Neoliberalizm w Polsce się nie udał przez liberałów z Gdańska? "Wysiedli na przystanku Władza"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Nigdzie sie ne udal, bo udac sie nie mogl, zrodzil natomiast nowego swiatowego hegemona, ktory zupelnie nie przejal sie doktryna wrotce siegnie po bezwgledna wladze nad swiatem. Chiny dzalaja umiejetnie wide Afryka za transfery pracy konkretne cesje surowcowe przejecie kluczowych galezi produkcji, sa i paciork dla miejscowych 'przejetych' doktryna wolnosci goospodarczych neolberalow. Podatki oczywiscie rosna bo rosnac musza nie ma darmowych obiadow ani rozciagliwych kolder, gdzies i z czegos te realne piniendze trzeba wyjac, bo nie mowimy o tych balcerowiczowskich, ktore powstaja w bankach. Pan Gwiazdowski odkad pamietam opowiada piekne basnie sa tam krolewny ksiezniczki monarchowie i szczesliwe ludy zyjace bez pdatkow i ZUS w szczesliwych krajach bez podatkow. przyznajmy facet jest dosc przekomujacy w znanej opowiesci o tym iz komunizm nie upadl bo go nigdy nie bylo, a na braki neoliberalizmu jeszcze wiecej lneoliberalizmu. Polecam obejrzenie wkurzonego Kononowicza, sporo wyjasnia ze sposobu myslenia totalnie postpeerelowskiego elektoratu.

  Poprosimy zestaw 7
  Https://www.youtube.com/watch?v=6VL787sO1Dg&t=82s

 • gandalph

  Oceniono 5 razy 1

  Słusznie, naprodukowanie 50-letnich emerytów do niczego dobrego nie mogło prowadzić, odsunelo tylko problem w czasie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX