Niedziele handlowe w 2020 roku. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. W nowym roku zakupy w niedziele zrobimy tylko kilka razy.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele weszła w życie w 2018 roku. Stopniowo dni, w których można było zrobić zakupy, było coraz mniej. W 2020 roku zakupy w niedziele będzie można zrobić tylko kilka razy w roku.

Sklepy będą otwarte w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także – jak było do tej pory – w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i w niedzielę przed Wielkanocą

Kalendarz niedziele handlowych w 2020 roku

Kiedy zrobimy zakupy w niedziele? Oto daty: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia. 

Niedziele handlowe w 2020 roku. Rząd chce zmian

Jednak w nowym roku ma zostać rozwiązana także inna kwestia, czyli luki pozwalające omijać zakaz. Samo posiadanie statusu placówki pocztowej, jak jest to chociażby w przypadku sieci sklepów Żabka (obsługuje paczki), może więc okazać się niewystarczające. Wielokrotnie odnosił się do tego m.in. Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", który uważany jest za ojca zakazu handlu w niedziele. W mediach pojawiają się informacje, że placówką pocztową będzie tylko poczta. 

Kolejna istotna zmiana w 2020 roku ma z kolei dotyczyć tego, komu będzie wolno obsługiwać w niedziele niehandlowe. Do tej pory za ladą mógł stać jedynie właściciel sklepu, ale wiceminister rodziny i pracy Stanisława Szweda zapowiedział w rozmowie z "Faktem", że rząd chciałby umożliwić to również członkom najbliższej rodziny.

Pod uwagę bierze się także rozszerzenie listy wyjątków o sklepy działające w miejscowościach turystycznych. Zakaz nie obowiązywałby ich w trakcie wakacji oraz ferii.

Zakaz handlu, tak jak do tej pory, nie będzie obejmował aptek, dworców, stacji benzynowych, piekarni, cukierni, lodziarni, kwiaciarni, sklepów z prasą. 

DOSTĘP PREMIUM