Mikrorachunek dla wszystkich płacących PIT, CIT i VAT. Pamiętaj, żeby sprawdzić swój numer

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas. Warto pamiętać, żeby sprawdzić swój numer, aby nie popełnić błędu w zeznaniu podatkowym.
Zobacz wideo

Mikrorachunki podatkowe to przypisane każdemu podatnikowi indywidualne rachunki, na które będą płacone podatki. System rusza po 1 stycznia 2020 r. i obejmie płatności PIT i CIT oraz VAT. W przypadku tego ostatniego podatku będą pewne wyjątki, np. VAT importowy będzie wpłacany tak, jak obecnie. W przyszłości system mikrorachunków ma objąć także inne daniny, np. akcyzę, czy cła.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów numer mikrorachunku można sprawdzić w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Potrzebny jest numer PESEL lub NIP - w przypadku przedsiębiorców. Numer generowany jest automatycznie - nie ma potrzeby składania w tej sprawie żadnych wniosków do urzędu skarbowego.

Mikrorachunki. Jak to działa?

To oznacza swoistą rewolucję. Teraz jest tak, że jeśli musimy zapłacić fiskusowi należny podatek, trzeba najpierw znaleźć odpowiedni numer rachunku w naszym urzędzie skarbowym do konkretnego rozliczenia. System więc jest mało przyjazny - i dlatego ma zostać zmieniony. Wszystkie stare rachunki Urzędów Skarbowych zostaną zamknięte 31 grudnia tego roku. Od stycznia obywatele i firmy będą rozliczały się w nowy sposób- czyli właśnie za pomocą indywidualnego rachunku technicznego, który będzie prowadzony przez Narodowy Bank Polski.

Dzięki temu rozliczenia mają być szybsze i łatwiejsze. A i fiskus skorzysta, bo będzie miał większą kontrolę nad tym, czy obywatel i firma prawidłowo rozlicza podatki. 

Mikrorachunki od 1 stycznia 2020 r. O czym warto pamiętać?

W internecie pojawiły się informację, że sprawą mikrorachunku podatnik musi się zająć do końca roku. Nie jest to w pełni prawda. Numer mikrorachunku będzie można sprawdzać także po nowym roku. Resort finansów spodziewa się masowego wykorzystania mikrorachunków po 15 lutego 2020 r., kiedy ruszą rozliczenia PIT-ów za 2019 r. - W dodatku etatowcy i inni rozliczający dochody z pracy nie będą musieli robić tego w ogóle. Od 15 lutego 2020 r. mikrorachunki znajdą się automatycznie w usłudze "Twój e-PIT" - ustalił portal money.pl

Dyrektor departamentu poboru podatków Dariusz Aniećko zapewnił PAP, że na podatnikach będzie ciążył tylko jeden obowiązek związany ze zmianą. Trzeba będzie sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego. - Podatnik będzie płacił podatki (PIT, CIT, VAT) tak, jak robił to dotychczas. Jedyna zmiana polega na tym, że zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer rachunku bankowego urzędu skarbowego, podatnik będzie wpisywał swój indywidualny rachunek podatkowy - wyjaśnił. A jeśli ktoś nie używa internetu to numer może sprawdzić w skarbówce. 

Czy po 1 stycznia 2020 roku będzie możliwa pomyłka i przelew podatku na "stary" rachunek? - Bank zleceniodawcy nie powinien zrealizować takiego przelewu, już na etapie zlecania przez podatnika polecenia przelewu - powiedział Aniećko. 

Zaznaczył, że zapłata podatku przez podatnika na niewłaściwy rachunek bankowych nie jest uznawana jako skuteczne rozliczenie z fiskusem. Urząd skarbowy może uznać dokonanie wpłat przez podatnika po uznaniu płatności na właściwym rachunku.

Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat PIT, CIT i VAT. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na nasze ROR.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM