Mikrorachunek podatkowy. Kto i kiedy musi go wygenerować? Pytania i odpowiedzi

Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas. W jaki sposób wygenerować numer swojego mikrorachunku? Kto musi sprawdzić go już teraz?
Zobacz wideo

W Magazynie EKG w TOK FM Maciej Głogowski wyjaśniał z Dariuszem Aniećko, dyrektorem Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, kwestie dotyczące zaczynających działać od 1 stycznia 2020 roku mikrorachunków.

Na stronie Ministerstwa Finansów - podatki.gov.pl - już dzisiaj można wygenerować numer swojego mikrorachunku. Kto i kiedy musi to zrobić? 

- Każda osoba, która będzie miała do wpłaty podatek na konto Urzędu Skarbowego w 2020 roku, będzie musiała wygenerować swój mikrorachunek - tłumaczył gość TOK FM, zaznaczając, że dotyczy to jednak tylko podatków PIT, CIT i VAT. 

Mikrorachunek. Pracownicy zatrudnieni na etacie

Za pracowników zatrudnionych na etacie na co dzień podatki odprowadza ich pracodawca, czy zatem i oni muszą mieć wygenerowany mikrorachunek?

Jak wyjaśniał Dariusz Aniećko, mikrorachunek będzie potrzebny, kiedy osoba fizyczna będzie chciała rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. - Kiedy będzie miała coś do dopłaty po zakończeniu roku podatkowego, wtedy powinna wygenerować mikrorachunek i dokonać tej wpłaty właśnie na ten mikrorachunek w terminie do 30 kwietnia - tłumaczył. 

Aby wygenerować swój mikrorachunek, osoby zatrudnione na etacie muszą użyć numeru PESEL. 

Co jednak z osobami, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą? Takie osoby, aby wygenerować mikrorachunek, będą musiały użyć swojego numeru NIP.

Jeśli więc taka osoba będzie musiała na koniec kwietnia 2020 roku dopłacić Urzędowi Skarbowemu podatek za rozliczenie 2019 roku, będzie musiała uiścić ją na mikrorachunek, który wygenerowała za pomocą swojego numeru NIP.

Mikrorachunek. Działalność gospodarcza

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą co miesiąc rozliczać się np. z podatku PIT i VAT. Jak tłumaczył Aniećko, w styczniu będą musiały zapłacić te podatki już na swój mikrorachunek. 

Aby go wygenerować, będą musiały użyć numeru NIP. Co ważne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, które będą w styczniu płaciły podatek za grudzień - a więc zgodnie z wymaganymi terminami - również powinny już wpłacić zobowiązania na swój mikrorachunek. 

Jak mówił Dariusz Aniećko, ważne jest jakim opisem opatrzymy wykonywany przez nas przelew, aby było jasne, który podatek lub zaległość chcemy uregulować. Warto więc wskazywać rodzaj podatku oraz okres, za który go płacimy. Jeśli bowiem po prostu przelejemy pieniądze na mikrorachunek, a na naszym koncie będą jakieś wcześniejsze należności do uiszczenia, urząd zaliczy wpłatę na poczet zaległości. 

Mikrorachunek. Wspólnie rozliczające się małżeństwa

Dziennikarz zastanawiał się także nad sytuacją dotyczącą rozliczających się wspólnie, zatrudnionych na podstawie umowy pracę małżonków. - Jeśli powstanie obowiązek dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym za rok 2019, to na czyim mikrorachunku będzie trzeba jej dokonać? - pytał Maciej Głogowski.

Gość TOK FM wyjaśnił, że należy sugerować się tutaj formularzem zeznania, który wypełniamy. W pierwszej pozycji, którą w nim wypełniamy, jest podatnik. Należność będzie więc należało wpłacić na jego mikrorachunek. 

Mikrorachunek. Podatek od wynajmowania mieszkania

Aby czerpać korzyści z wynajmowania mieszkania, nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Wówczas, aby odprowadzić podatek z tego tytułu, należy wygenerować mikrorachunek za pomocą numeru PESEL. 

Jak wygenerować mikrorachunek, jeśli nie korzysta się z internetu?

W jaki sposób z wygenerowaniem mikrorachunku może poradzić sobie osoba niekorzystająca z internetu? Jak tłumaczył gość Macieja Głogowskiego, wystarczy udać się do Urzędu Skarbowego. - Nasze urzędy są przygotowane do przyjęcia tych osób, obsłużenia ich (...). Pracownicy urzędu pomogą wygenerować mikrorachunek i przekażą jego numer - wyjaśniał, zapewniając, że w razie potrzeby wizytę w placówce w celu przypomnienia numeru mikrorachunku można powtarzać. Nie trzeba także udawać się w tym celu do właściwego dla siebie urzędu - wygenerować mikrorachunek można w każdym Urzędzie Skarbowym.

Również generując mikrorachunek na stronie podatki.gov.pl, można to robić wielokrotnie i co ważne - bezpłatnie. 

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT od stycznia płacimy tak samo jak do tej pory. Zwroty podatku będą przekazywane na dotychczasowe konta. 

Całej rozmowy posłuchasz także wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM