Kolejki do rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. BDO zacznie obowiązywać od 1 stycznia

Kolejki przedsiębiorców ustawiają się do urzędów marszałkowskich by zapisać się do elektronicznej bazy danych odpadowych. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2020.
Zobacz wideo

Obowiązek zarejestrowania się mają właściciele firm, które wytwarzają odpady niekomunalne, czyli np. zakłady fryzjerskie, budowlane, mechaniki pojazdowej czy gabinety stomatologiczne.

BDO. Kolejki do urzędów

Można to zrobić przez internet, ale w związku z dużym zainteresowaniem w ostatniej chwili - system jest przeciążony. Między innymi stąd kolejki w urzędach - mówi dyrektor departamentu środowiska wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Mariola Górniak.

- Ten system jest bardzo obciążony. Trzeba pamiętać, że ten system jest ogólnopolski - we wszystkich województwach. Jest to system utworzony i nadzorowany przez ministerstwo. Problemy z zalogowaniem są w całym kraju - tłumaczy Górniak. 

Przedsiębiorcy, z którymi rozmawiał reporter TOK FM Karol Kański skarżą się na skomplikowane zapisy w bazie danych odpadowych. Mówią, że nie wiedzą jak wypełnić formularze i jakie konkretnie firmy muszą się zarejestrować.

W wypełnieniu formularzy właścicielom firm w urzędzie marszałkowskim w Poznaniu pomagają urzędnicy. Opłata rejestracyjna dla małych przedsiębiorców to 100 złotych, duże firmy muszą zapłacić 300 złotych.

TOK FM PREMIUM