Robert Kubica pozostaje w Formule 1. Dołączy do ekipy Alfa Romeo, PKN Orlen tytularnym sponsorem

Robert Kubica nadal będzie związny z Formułą 1. PKN Orlen został tytularnym sponsorem zespołu Alfa Romeo Racing w sezonie 2020. W ramach tej współpracy Robert Kubica dołączy do ekipy, ale częśc kibiców może czuć niedosyt.
Zobacz wideo

Ważne w tej oficjalnej już informacji są dwie rzeczy. Po pierwsze - Robert Kubica będzie związany z Formułą 1 w przyszłym sezonie, ale nie będziemy go oglądać w kwalifikacjach czy wyścigach. Zasady współpracy przewidują bowiem, że Polak będzie kierowcą rezerwowym. Już w listopadzie team potwierdził, że kierowcami wyścigowymi w sezonie 2020 pozostaną Włoch Antonio Giovinazzi i doświadczony Fin Kimi Raikkonen.

Ważniejsza wydaje się więc biznesowa strona tej informacji. PKN Orlen będzie miał swoje logo na bolidach i jego nazwa będzie używana w oficjalnej komunikacji zespołu Alfa Romeo Racing Orlen. Zupełnie nowym obszarem współpracy pomiędzy PKN Orlen a zespołem będzie szkolenie młodzieży w ramach Orlen Akademii Kartingowej, prowadzonej przez Sauber Motorsport.

Robert Kubica w zespole Alfa Romeo

- Nasza współpraca z PKN Orlen dotychczas układała się świetnie i cieszę się, że zostajemy razem na kolejny sezon. Zaczynam nowy rozdział w karierze dołączając do Alfa Romeo Racing Orlen. To zespół, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i miło będzie zobaczyć znajome twarze, które pamiętam jeszcze z Hinwil. Czas i okoliczności się zmieniły, ale jestem przekonany, że determinacja i głód sukcesu pozostaną niezmienne - powiedział Robert Kubica, cytowany w komunikacie PKN Orlen. - Liczę, że moje doświadczenie pozwoli nam wspólnie wykorzystać szanse, które czekają w nadchodzącym sezonie - dodał.

- W sporcie, podobnie jak w biznesie, bardzo ważna jest konsekwencja. Kiedy w ubiegłym roku wspieraliśmy powrót Roberta Kubicy do Formuły 1, wiedzieliśmy, że tworzymy historię sportu, ale też otwieramy nowy rozdział w historii marki Orlen. Miniony sezon przerósł nasze oczekiwania w kontekście korzyści uzyskiwanych dzięki obecności w najbardziej prestiżowych wyścigach świata. Sama wartość ekspozycji naszego logotypu po 16 wyścigach przekroczyła 110 mln zł, znacząco zwiększyliśmy również zyski sieci detalicznej - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Kubica w wyścigach Formuły 1 i wzrost oglądalności

Według Obajtka, z przeprowadzonych przez spółkę analiz efektywności wynika, że udział Roberta Kubicy w tegorocznych wyścigach Formuły 1 przyczynił się w Polsce do wzrostu oglądalności tej dyscypliny o ponad 630 proc. Globalny ekwiwalent z ekspozycji marki Orlen podczas transmisji telewizyjnych po 16 wyścigach sezonu 2019 przekroczył 110 mln zł. 

W listopadzie 2018 r. PKN Orlen został oficjalnym partnerem zespołu Formuły 1 Williams Martini Racing, a w efekcie zawartej wcześniej umowy w bolidzie ekipy zasiadł Robert Kubica. Logotyp Orlen znalazł się na bolidach i kombinezonach zawodników Williamsa. We wrześniu 2019 r. PKN Orlen i Robert Kubica zapowiedzieli, iż zakończą współpracę z Williamsem po sezonie Formuły 1. Koncern oznajmił wówczas, że będzie kontynuować współpracę z Kubicą i zostanie w Formule 1, a w tym celu prowadzi "zaawansowane rozmowy z wybranymi zespołami".

Robert Kubica. Pierwszy Polak startujący w Formule 1

Robert Kubica to pierwszy w historii Polak startujący w Formule 1, w której zadebiutował podczas Grand Prix Węgier 2006. Swą karierę zaczynał od gokartów. Pierwszy raz jeździł tym pojazdem mając sześć lat. Pierwsze kilometry jako kierowca testowy zespołu F1 przejechał na torze Catalunya w Barcelonie w styczniu 2006 r. Ścigał się do 2010 roku. Na początku 2011, w przerwie między sezonami, uległ poważnemu wypadkowi podczas rajdu samochodowego Ronde di Andora, w którym doznał m.in. licznych złamań prawej ręki. W marcu 2019 r. wystąpił w wyścigu F1 w Australii - pierwszy raz od 2010 r.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM