U nas spowolnienie gospodarcze, w Europie brexit, w USA wybory. Co to będzie za rok! Prognozy gospodarcze prezentuje Rafał Hirsch

Rozpoczęty właśnie rok 2020 będzie obfitował w wydarzenia polityczne, które będą miały olbrzymi wpływ na gospodarkę międzynarodową. Brexit czy wybory nowego/starego prezydenta Stanów Zjednoczonych mogą sporo namieszać. A co się wydarzy w polskiej gospodarce? Swoje prognozy prezentuje Rafał Hirsch.

- Rok 2020 będzie kontynuacją tego, co wydarzyło się w roku 2019. Ciekawą kontynuacją, bo dopiero w 2020 roku przekonamy się, jakie będą konsekwencje decyzji i działań podejmowanych w roku 2019 - mówi Hirsch.

Jeśli chodzi o gospodarkę światową, prawdopodobnie w końcu będziemy mieli okazję przekonać się, jak w praktyce wygląda brexit. - Zobaczymy też, jakie będą reakcje w gospodarce światowej na zawieszenie broni jeśli chodzi o wojnę handlową między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. No i pod koniec 2020 roku - i to będzie naprawdę ważne także dla gospodarki - zobaczymy, kto będzie nowym albo starym prezydentem Stanów Zjednoczonych - opisuje dziennikarz.

Zobacz wideo

W Polsce z kolei - jego zdaniem - z dość ciekawą sytuacją będziemy mieć do czynienia na rynku pracy. - Bo przekonamy się, czy to spowolnienie gospodarcze, które już w tym momencie obserwujemy, będzie się przekładać na wzrost bezrobocia - mówi. I choć w przeszłości tak przeważnie było (że spowolnienie oznaczało wyższe bezrobocie - tym razem tak być nie musi.

- Nakłada się na to sytuacja demograficzna. Wiadomo, że w ciągu ostatnich kilku lat firmy raczej narzekały na to, że pracowników jest za mało i że jest problem z tym, żeby zatrudniać brakujące osoby. Teraz prawdopodobnie dojdziemy do takiej sytuacji, że tych pracowników będzie w sam raz - przewiduje Hirsch.

Co to będzie oznaczać? Obejrzyj całe wideo!

Rafał Hirsch prowadzi w TOK FM podcast pt.: "Cotygodniowe podsumowanie roku". To ranking dziesięciu najważniejszych, jego zdaniem, wydarzeń ekonomicznych i politycznych mijającego tygodnia. Prowadzący nie tylko układa te wydarzenia czy zjawiska w kolejności od 10 do 1, ale też uzasadnia dlaczego. >> Więcej znajdziesz tutaj << 

TOK FM PREMIUM