"Państwo znowu stanie się właścicielem znacznej części polskiej gospodarki". Adam Jasser o przeniesieniu środków z OFE do ZUS

- Nagle państwo stanie się posiadaczem znacznej części aktywów prywatnych, czyli wracamy do takiej szerokiej nacjonalizacji gospodarki - mówił w TOK FM Adam Jasser, wskazując na skutki przeniesienia środków z OFE do ZUS.
Zobacz wideo

Około 15 mln Polaków, którzy są jeszcze w OFE, będą musieli w tym roku zdecydować, czy zgromadzone w funduszach środki chcą przenieść do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Jeśli wybierze się IKE, już na wstępie potrącony zostanie 15-procentowy podatek.

- Dla mnie to jest trochę wybór między dżumą a cholerą - ocenił Adam Jasser, były minister w kancelarii premiera Donalda Tuska i były prezes UOKiK oraz tłumaczył: - Ten wybór polega na tym, że można wybrać kontynuację posiadania akcji w OFE, przekształcając je w IKE, tylko jest taki jeden drobny problem, że na wstępie potrącane jest 15 procent. 

Gość Magazynu EKG stwierdził, że w ogóle z procedowanego w Sejmie projektu wyraźnie widać pewną myśl przewodnią. - Żeby poprawić dochody do ZUS i generalnie do budżetu - mówił gość TOK FM, wskazując, że 15 proc., które zostanie pobrane przy przekształceniu OFE w IKE wyniosłoby ok. 20 mld złotych, gdyby na taki wybór zdecydowały się wszystkie osoby będące w OFE. Byłby to natychmiastowy wpływ do budżetu. 

- A oprócz tego - o czym się często nie mówi - przestanie płynąć do OFE składka, która dzisiaj wynosi około 3 procent. W skali roku to jest ok. 3 miliardów złotych. Ona po wprowadzeniu tego projektu w życie zacznie płynąć do ZUS. Czyli jednorazowy strzał jest na około 20 miliardów, a oprócz tego corocznie jeszcze 3 miliardy dodatkowej składki do ZUS, co poprawi sytuację ZUS. Czyli motyw jest fiskalny - tłumaczył Adam Jasser. 

Zdaniem gościa TOK FM opodatkowanie dochodów kapitałowych na wstępie 15-proc. podatkiem jest zdecydowanie nie fair. - Uważam, że ludzie nie powinni się na to zgadzać. (...) To w ogóle jest kuriozum na skalę światową, żeby podatek od dochodów kapitałowych pobierać na wstępie. Podatek od dochodów kapitałowych pobiera się, jak te dochody się już zmaterializują. To jest sprzeczne z koncepcją kapitałowego oszczędzania emerytalnego - stwierdził Adam Jasser. 

Przeniesienie środków do ZUS

Według gościa TOK FM, jeśli zdecydujemy się na przeniesienie naszych środków do ZUS, "przynajmniej można powiedzieć, że uchwycona zostanie wartość tych aktywów taka, jaka ona jest i zapisana na koncie emerytalnym". Adam Jasser zwrócił jednak uwagę na inne skutki, które przyniesie takie rozwiązanie. - Państwo znowu stanie się właścicielem znacznej części polskiej gospodarki. Z tego, co rozumiem z projektu, te akcje będą musiały być przeniesione do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Czyli nagle państwo stanie się posiadaczem znacznej części aktywów prywatnych, sektora prywatnego, czyli wracamy do takiej szerokiej nacjonalizacji gospodarki.

Jak mówił były minister, w ZUS zapisana będzie wartość tych aktywów na naszych rachunkach emerytalnych - czyli będzie stanowiła nasz kapitał emerytalny - ale prawo własności akcji zostanie przeniesiona na Fundusz Rezerwy Demograficznej. - Państwo będzie dominującym akcjonariuszem (...). Z punktu widzenia modelu gospodarczego, który jednak się sprawdził w krajach rozwiniętych, powinna dominować własność prywatna - podkreślił. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM