Mazowsze. Będą podwyżki cen biletów na pociągi podmiejskie

Koleje Mazowieckie zapowiadają wzrost cen biletów. Podwyżka ma obowiązywać od 1 lutego. Spółka tłumaczy to rosnącymi rachunkami za prąd i wyższą płacą minimalną.
Zobacz wideo

- Ceny biletów na podróże pociągami Kolei Mazowieckich wzrosną średnio o 10 procent. Jest to podyktowane przede wszystkim wzrostem opłat za energię trakcyjną, jedną z najważniejszych pozycji budżetowych przewoźnika - poinformowała Donata Nowakowska, rzeczniczka prasowa KM. Doprecyzowała, koszty energii wzrosły o 65 procent za 1 MWh. - Ponadto spółka poniesie wyższe koszty działalności z uwagi na wzrost płacy minimalnej o ponad 15 proc. w stosunku do 2019 roku - dodała.

Rzeczniczka przekonywała, że podniesienie cen biletów nie rekompensuje w całości podwyżki cen energii trakcyjnej. - Pozostałą część pokryje samorząd województwa mazowieckiego w postaci rekompensaty - poinformowała. Przypomniała też, że ostatnia podwyżka cen biletów Kolei Mazowieckich "miała miejsce w 2015 roku".

Bilety WKD też będą droższe

Wcześniej podwyżkę cen biletów zapowiedziała również Warszawska Kolej Dojazdowa. Także w tym wypadku mają obowiązywać one od 1 lutego i wyniosą - w zależności od odległości - około 14-15 procent. Wśród głównych przyczyn podwyżek przedstawiciele WKD też wymieniają rosnące rachunki za prąd.

- Przewozy regionalne nie są rentowne. Jako samorząd województwa dokładamy najwięcej ze wszystkich województw do przewozów. To rocznie 371 mln zł, z czego 343 mln zł dla Kolei Mazowieckich i 28 mln zł do WKD - wyjaśniała rzeczniczka marszałka Mazowsza Marta Milewska.

Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Energii, która była w środę gościem Magazynu EKG w TOK FM przyznała, że rosnące ceny prądu coraz częściej - w różny sposób - będą odbijały się w naszych codziennych wydatkach.  - Nasz system energetyczny powstał w latach 60., 70., 80. i teraz czeka nas okres intensywnych inwestycji  w sieci czy w nowe elektrownie i tymi kosztami będą obciążeni przede wszystkim odbiorcy energii - mówiła. 

Do planowanych przez Koleje Mazowieckie podwyżek cen biletów odnieśli się posłowie Lewicy. Adrian Zandberg stwierdził, że decyzje dotyczące podwyżek cen biletów powinny być podejmowane w oparciu o rzetelne dane i sensowne powody", ale też "z szacunkiem dla strony społecznej". - O planowanych podwyżkach cen biletów na przejazdy Kolejami Mazowieckimi można dowiedzieć się, wyłącznie wnikliwie czytając notatki z posiedzeń zarządu województwa - mówił.

W ocenie Zandberga "transport publiczny jest jednym z narzędzi, dzięki którym można skutecznie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, a z drugiej strony można zmniejszać zanieczyszczenia i emisję będące zagrożeniem dla klimatu". Poseł stwierdził również, że polityka transportowa na poziomie samorządowym powinna brać pod uwagę koszty społeczne, ekologicznie oraz powinna być prowadzona w porozumieniu z mieszkańcami".

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM