Jest raport NIK ws. afery GetBack: Zawiodły wszystkie instytucje państwa

Według Najwyższej Izby Kontroli, w sprawie afery GetBack zawiodły wszystkie instytucje państwowe: od Komisji Nadzoru Finansowego po Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zobacz wideo

Afera GetBack wybuchła dokładnie dwa lata temu - kiedy okazało się, że firma zajmująca się skupowaniem długów stała się niewypłacalna. Przez co ponad 9 tysięcy osób, które pożyczyły GetBackowi w obligacjach swoje pieniądze, straciły w sumie dwa i pół miliarda złotych.

Najwyższa Izba Kontroli wykazała, że spółka GetBack - w ciągu pierwszych pięciu lat swojej działalności - nie była skontrolowana przez urząd Komisji Nadzoru Finansowego ani razu. Choć KNF miał ku temu narzędzia oraz przesłanki - co zdaniem NIK-u, mogło uchronić klientów przed utratą pieniędzy. Co więcej, KNF - według kontrolerów - w ogóle nie badał rynku wierzytelności, choć można było zakładać, że to ryzykowna działalność.

O nieprawidłowościach w GetBacku informował instytucje państwowe sygnalista - w grudniu 2017 roku. Ale według NIK-u, KNF zareagował na to zawiadomienie dopiero po dwóch miesiącach, a z kolei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ogóle je zignorował. Podobnie jak warszawska giełda, która dodatkowo wzmocniła wiarygodność GetBacku, wpuszczając spółkę na parkiet. - Okazało się, że zarząd giełdy podjął taką decyzję w oparciu o błędną opinię jednego ze swoich pracowników. Dodatkowo, przyznanie GetBackowi w lutym 2018 roku nagrody przez zarząd giełdy poprawiło wizerunek spółki, choć dwa miesiące wcześniej GPW miało informacje o nieprawidłowościach w spółce - mówi prezes NIK Marian Banaś. 

Jak na tak długą listę nieprawidłowości, NIK zaproponował jednak tylko trzy wnioski. W jednym z nich proponuje wprowadzenie do przepisów przestępstwa "piramidy finansowej". Nie ma jednak informacji o żadnym zawiadomieniu do prokuratury.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie: 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (8)
Jest raport NIK ws. afery GetBack. Zawiodły wszystkie instytucje państwa
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Klasyczna przedmuszka panstwowej kasy, wszystko niesie zagrozenia skadinad slusznie istniejacy panstwowy gwarant srodkow, mze zostac wykorzystany do dojenia budzetu. To zbyt duza grupa kapitalowa, zeby dzialac pochoopnie i kazdy ruch moze byc roznie odczytany.Za get backiem stoi demiurg polskiej gieldy tewu czarnecki tegoo typu szpicle graja brutalnie i bezwzglednie glownie o kase budzetowa.

 • marekmarek44

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli jest afera porównywalna do Amber Gold, to tak jak tam w pierwszej kolejności główny właściciel powinien być już za kratkami. Czy prezes Grt Backu- jeden z najbogatszych miliarderów w Polsce siedzi już za kratkami? Czy puszczono go w skarpetkach? Zlicytować dziada, będzie na pokrycie wierzytelnosci

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz 1

  Spolka zalozona w 2012 roku. Ciekawe , czyzby w tym samym celu co Amber Gold ?

 • 4tek

  0

  W sumie nic nowego... ale skala kolesiostwa jest wręcz porażająca!

 • zbig017

  0

  Jest raport, była afera i co? Panno Wassermann do dzieła! Amber Gold to pikuś. Nie słychać współczucia dla straconych "wdowich groszych" a przecież wpłata za jednostkę nie kosztowała 10.000 zł, jak przypadku AB. Szkoda, że nie da się tego przypisać Tuskowi, prawda?

 • gblo

  Oceniono 1 raz -1

  Jakie konkretne osoby stoją za tymi " instytucjami" państwa. Kto był szefem KNF-u, ABW, prokuratury itd. Dlaczego nie zadziałały, a może było to im na rękę . Dykta nie państwo

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz -1

  Niemożliwe, żeby zawiodły PAŃSTWOWE instytucje. W TYM PAŃSTWIE w instytucjach same kryształowe osoby, ze wspaniałą kombatancką przeszłością, doskonali fachowcy i eksperci w każdej dziedzinie. Kto się odważa zarzucać im cokolwiek? Banaś?? Aaaaa, Banaś....

 • varranzcomodo242

  Oceniono 1 raz -1

  Wina Tuska?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX