LOT przejmuje niemieckie linie lotnicze Condor Air

Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air, która popadła w kryzys wraz z upadkiem grupy Thomas Cook.
Zobacz wideo

Informację o tym, że Polska Grupa Lotnicza (która jest właścicielem m.in. PLL LOT) przejmie linię Condor Air potwierdził oficjalnie w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, jest to "bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT". - To dowód siły polskiej gospodarki - zaznaczył.

Transakcja przejęcia Condora przez Polską Grupę Lotniczą ma się zakończyć do końca kwietnia.

Z nieoficjalnych jeszcze informacji "z kręgów prowadzących negocjacje", do których dotarła agencja dpa, wynika, że LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. LOT, przejmując linie lotnicze Condor, uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor, to największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech. Jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Polska Grupa Lotnicza (PGL) w 100 proc. należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. W skład PGL wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

Premier Morawiecki na piątkowej konferencji podkreślił, że w ciągu czterech lat LOT zwiększył liczbę przewożonych pasażerów z czterech  do prawie 11 milionów. Morawiecki ocenił, że to "fenomenalny przyrost", który udało się uzyskać dzięki rozszerzeniu rynków między innymi o rynki Dalekiego Wschodu.

- LOT jest jak polska gospodarka - powiedział Morawiecki. Dodał, że choć nie jest ona największa i trzeba nad nią "popracować", to jednak - zazanczył - jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, a OECD stawia ją na pierwszym miejscu wśród 36 innych gospodarek tej organizacji.

Premier powiedział, że cieszy go ekspansja polskich firm, bo - jak mówił - na tym polega budowa oszczędności krajowych i zmniejszanie uzależnienia od zagranicy.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (9)
LOT przejmuje niemieckie linie lotnicze Condor Air
Zaloguj się
 • topix

  Oceniono 1 raz 1

  myślę, bo nie twierdzę , że jestem mega ekspertem i nie chce opisywać tego w kategoriach walk partyjnych, mam pewne obaw, bo juz raz PKN orlen kupił Możejki, z natychmiast objawiły sie ryzyka czyniąc Możejki kamieniem u nogi, 10 mld trzeba było wpompować, ale wrócmy do tematu. LOT jak inne firmy korzystają z koniunktury, która zapanowała po 2009 roku, zaczeło generować zyski, okrzepło, jest firmą z nowoczesną flotą, sztandarem sukcesu ludzi sympatyzujących z pisem, ale dlaczego dzis zamiast wzrostu organicznego, zmiast kupowania najnowszych samolotów, woli starą flotę condora, załogi niemieckie zarabiajace duzo lepiej od polskich, dlaczego lot chce inwestowac w niemieckie miejsca pracy, je ratować, zamiast stosowac zasadę zrównoważonego rozwoju komuś pazerka się włączyła i kupuje coś nie pasujace zupełnie do modelu biznesowego lotu, załogi niemieckie z dużo wiekszymi apetytami na zarobki, a stawka jest duża, bankructwo narodowego przewoznika, wtedy port centralny bedzie chyba prezentem dla lufthansy, upadnie lot, condor i bank, pewnie pko bp, i tak pazernosć i chciwośc kolezanek z pisu objawi się nie tylko w sprawie sądów, prokuratury, służ specjalnych, odpowiedzmy sobie na pytanie podstawowe, po co nam skansen starych samolotów i dwa razy droższych załóg, niemcy chyba nie pojda na umowy smieciowe , ktoś zna odpowiedz, bo każdy ekspert znajacy ekonomie powie, że to za wczesnie by świeżo rentowny lot przejmował firmy skoro znalazł sposób na bardzo dobry rozwój organiczny, a stawką jest istnienie firmy, stawką są polskie miejsca pracy, po co ta pazerka?

 • mgrstepien

  Oceniono 1 raz 1

  To chyba dlatego, że Kaczyński dba tylko o Polskę...

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 9 razy 1

  Niemcy nie dali rady tej linii uratować, a dyletanci PiS-owscy z LOT-u się za to biorą. Będzie krach z wielkim hukiem.

 • zritah49

  Oceniono 7 razy -1

  Więcej złomu, więcej złomu !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -1

  Pomyslec szesc lat temu LOT likwidowal kanapki w klasie biznes a esbecki zlodziejski syndykat planowal rozgrabienie majatku narodowego przewoznika. Dzis LOT ma zysk operacyjny przewiozl 10mln pasazerow i ma apetyt na kolejne firmy z branzy. Pytam sie jak to jest bo sprawa nie dotyczy jedynie LOT jak to jest ze poo szesciu latach wszystkie praktycznie panstwowe spolki planuja ekspansje, a wszystkie jeszcze szesc lat temu notowaly straty, zmierzcie sie czerska z temmatem i wytlumaczcie too swjemu ciemnemu czerskiemu tepozacepiu o co chodzi, a raczej o co poszlo.

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy -2

  Niestety, ten rudy aferzysta zdazyl jeszcze zniszczyc polskie stocznie , mamiac nas "katarskimi inwestorami". Nigdy wiecej nie dopuscic tych oprychow do wladzy !!!

 • mgrstepien

  Oceniono 4 razy -2

  Rudy socjopata nie zdążył zniszczyć i okazuje się, że LOT daje radę.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy -2

  Wspomne jeszcze o sprzedazy rzadowych obligacji, ktore zostaly sprzedane na zerowym oprcentowaniu. rzeczy, ktore sie wam czerskie zadupie nie snilo, dla naszych rzadow sa osiagalne i do zrealizowania.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 10 razy -2

  To my wam wytlumaczymy czerskie zadupie o co chodzi, mianowicie obecny rzad ktory czuje odpowiedzialnosc za majatek powierzoony mu przez nas suwerena, selekcjnuje do zarzadow ludzi calkowicie ddanych tylko jednej zasadzie , rozwojowi i pomnazaniu majatku natodowego. Wykonywana jest tez wreszcie kontroola i nadzor wlascicielski, b jak mwia mozna z kims kilo sooli zjesc, a i tak mozna sie zawiesc. Ufam ludziom ktorzy rzadza Polska od 2015, ufam ze sa zdeterminowani, zostawic panstwo i jego majatek w stanie lepszym niz gdy go otrzymywali w zarzad od suwerena.
  A do poprzednikow jak zwuykle jeden test oddawac 250 mld z VAT, bo zatluke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX