LOT przejmuje niemieckie linie lotnicze Condor Air

Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air, która popadła w kryzys wraz z upadkiem grupy Thomas Cook.
Zobacz wideo

Informację o tym, że Polska Grupa Lotnicza (która jest właścicielem m.in. PLL LOT) przejmie linię Condor Air potwierdził oficjalnie w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, jest to "bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT". - To dowód siły polskiej gospodarki - zaznaczył.

Transakcja przejęcia Condora przez Polską Grupę Lotniczą ma się zakończyć do końca kwietnia.

Z nieoficjalnych jeszcze informacji "z kręgów prowadzących negocjacje", do których dotarła agencja dpa, wynika, że LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. LOT, przejmując linie lotnicze Condor, uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor, to największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech. Jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Polska Grupa Lotnicza (PGL) w 100 proc. należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. W skład PGL wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

Premier Morawiecki na piątkowej konferencji podkreślił, że w ciągu czterech lat LOT zwiększył liczbę przewożonych pasażerów z czterech  do prawie 11 milionów. Morawiecki ocenił, że to "fenomenalny przyrost", który udało się uzyskać dzięki rozszerzeniu rynków między innymi o rynki Dalekiego Wschodu.

- LOT jest jak polska gospodarka - powiedział Morawiecki. Dodał, że choć nie jest ona największa i trzeba nad nią "popracować", to jednak - zazanczył - jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, a OECD stawia ją na pierwszym miejscu wśród 36 innych gospodarek tej organizacji.

Premier powiedział, że cieszy go ekspansja polskich firm, bo - jak mówił - na tym polega budowa oszczędności krajowych i zmniejszanie uzależnienia od zagranicy.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM