Takie same ładowarki do różnych telefonów, tabletów i czytników. Europosłowie przyjęli rezolucję
Do tej pory Bruksela jedynie zachęcała producentów, by wprowadzili wspólną ładowarkę. I choć udało się ograniczyć liczbę rodzajów wejść do telefonów i tabletów, to wciąż zmiana modelu takiego urządzenia często oznacza zmianę kabla do ładowania. Dlatego europarlament niemal jednogłośnie wezwał Komisję Europejską, by ta - zamiast zachęt - zaczęła wprowadzać przepisy, od których firmy elektroniczne nie będą mogły się uchylać
W przyjętej rezolucji europosłowie stwierdzili, że istnieje "pilna potrzeba podjęcia przez UE działań regulacyjnych" w celu zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych. Rezolucja została przyjęta 582 głosami przy 40 przeciw i 37 wstrzymujących się.
Jednolite ładowarki. Kiedy?
Parlament Europejski chce, aby Komisja Europejska przyjęła wspomniane regulacje do lipca 2020 roku.
PE oczekuje także, że KE podejmie działania zapewniające interoperacyjność różnych bezprzewodowych ładowarek z różnymi urządzeniami przenośnymi i rozważy inicjatywy legislacyjne mające na celu zwiększenie ilości kabli i ładowarek poddawanych recyklingowi w państwach członkowskich UE. Liczy też, że KE zapewni, iż konsumenci nie będą już zobowiązani do zakupu nowych ładowarek z każdym nowym urządzeniem. Posłowie podkreślają jednak, że "proponowane rozwiązania nie powinny prowadzić do wyższych cen dla konsumentów".
50 milionów ton e-odpadów rocznie
Szacuje się, że na całym świecie wytwarza się około 50 milionów ton e-odpadów rocznie, średnio ponad 6 kg na osobę. Całkowita ilość wytwarzanych odpadów w Europie w 2016 roku wyniosła 12,3 mln ton, co odpowiada średnio 16,6 kg na mieszkańca.
- Liczba kabli i ładowarek produkowanych i wyrzucanych każdego roku jest nie do przyjęcia. Europejczycy zmieniają swoje smartfony średnio co dwa lata, więc co drugi rok nasi obywatele są zmuszeni do zakupu nowych ładowarek przy zakupie nowych urządzeń, nawet jeśli wszystkie ładowarki nadal działają. Popyt rośnie, a wraz z nim marnotrawstwo i eksploatacja zasobów naturalnych. Toniemy w oceanie odpadów elektronicznych - powiedziała europosłanka Róża Thun (PO), która negocjowała wspólną rezolucję PE w imieniu grupy EPL.
Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
- Billboardy WOŚP to agitacja wyborcza? Natychmiastowa reakcja Owsiaka
- Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie fizyki zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier
- Brawurową jazdą zebrał 265 punktów karnych. Nie wie dlaczego uciekał
- "Zielona granica" z kolejnym sukcesem. W 10 dni film obejrzało ponad 424 tys. widzów
- Głosowanie za granicą. O czym pamiętać? Pytamy MSZ, co z Polakami mieszkającymi w Ukrainie