"Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel". Górnicy blokują tory do Elektrowni Łaziska

Górnicy z "Sierpnia 80" rozpoczęli w piątek rano blokadę torów kolejowych prowadzących do Elektrowni Łaziska - poinformował rzecznik tego związku zawodowego Patryk Kosela. Związkowcy protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski.
Zobacz wideo

Jak wskazują, skutkuje to m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla, a także brakiem pieniędzy z jego sprzedaży, przez co nie ma pieniędzy na podwyżki dla górników. 

Jak donosi śląska reporterka TOK FM Daria Klimza, na tory wyszło około 200 związkowców. Informację o blokadzie torów potwierdziła PAP rzeczniczka mikołowskiej policji sierż. szt. Ewa Sikora. - Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają to zgromadzenie i będą reagować w przypadku niebezpiecznych sytuacji powiedziała.

- Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać - zapowiedział przed Elektrownią Łaziska jeden z protestujących Rafał Jedwabny. Jak dodał, kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

"Sierpień 80" przekonuje, że wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie, a górników odesłać na postojowe. Związkowcy wzywają rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych podmiotów. Domagają się także skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.

- Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę. Wtedy, choć import był mniejszy niż dziś, "Solidarność" była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie "Solidarność"? - pytał Kosela.

Import węgla z Rosji

7 stycznia Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji. Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w "Sierpniu 80" górnicy z czterech kopalni zespolonej ROW. Związkowcy chcą też pilnego spotkania z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem w tej sprawie

Jak informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku węgiel sprowadzany jest do Polski przede wszystkim z Rosji (13,5 mln ton). Na kolejnych miejscach są Stany Zjednoczone (1,53 mln ton), Australia (1,47 mln ton), Kolumbia (1,46) oraz Mozambik (0,55 mln ton). 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Górnicy blokują tory do Elektrowni Łaziska. Protest przeciwko importowi węgla z Rosji
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 4 razy 2

  Każdy woli kupić tańszy towar niż droższy, to normalne, nawet jak przywiozą go z drugiego końca świata.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy 2

  Pomyśleć, że jakieś 40 lat temu blokowali wyjazd pociągów w przeciwnym kierunku.
  Niestety Polacy nie rozumieją żadnych zasad gospodarczych, co najlepiej widać po tym, że "najważniejsza" stocznia robi za muzeum, byle istniała.
  Może czas się podrapać w głowę i zacząć żyć tak jak żyją inni ludzie na tej planecie?

 • ehi

  Oceniono 4 razy 0

  Oj, bo padne ze smiechu!
  Niech no sobie gornicy i Solidanosc przypomna kogo popierali w wyborach!
  A.Duda dzieki takiej polityce rzadu bedzie mogl ich przekonywac, ze wegla w Polsce starczy nie tylko na 200 lat ale do konca swiata i o 1 dzien dluzej!

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 2 razy 0

  Ruski węgiel nie dość, że dużo lepszy to jeszcze zdecydowanie tańszy. Prawo rynku szanowni górnicy. Wasze 13 - tki, 14 - tki, 15 - tki was załatwią. Ale sami tego z pazerności chcieliście. To macie.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 0

  Zdaje się że polski węgiel dość drogi jest, a to już zasługa w dużej mierze naszych dzielnych górników. Wiem, praca nie do pozazdroszczenia, ale te czternastki i piętnastki, deputaty rozdęte do granic możliwości albo i dalej? Znajomy górnik lat 50 odszedł niedawno na emeryturę. Nie, nie pracował pod ziemią, nie fedrował z narażeniem życia, był w tzw. obsłudze naziemnej. Emeryturka znacznie powyżej 7 tys. Da się żyć. Żadna chyba grupa zawodowa (pomijając zawodowych posłów i senatorów) nie ma tak dobrze. Gierek towarzystwo górnicze rozbestwił i nie wiedzą, kiedy przystopować z roszczeniami. Mają jednak moc- ten węgiel na torach, te spacery z kilofami przez Warszawę robią wrażenie i każda władza im ulega. Górnicy nie biorą pod uwagę, że poza nimi istnieją inne zawody, ot, choćby lekarski, z którego korzystają. Czy czują się komfortowo, idąc do lekarza rezydenta zarabiającego 2400 i mają pewność, że dołoży wszelkich starań, żeby ich wyleczyć? Czy nie zastanawia ich, jak funkcjonuje młody nauczyciel, wynagradzany podobnie jak młody lekarz?

 • 99dolares

  Oceniono 4 razy 0

  W ramach rozliczeń za aferę podsłuchową ?

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy -1

  Dzieki importowi obcego wegla polski górnik nie musi fedrowac i niszczyc sobie zdrowia. A Pan Prezydent Duda zalatwi kazdemu obywatelowi panel sloneczny na dachu, elektryczny samochód i na dodatek fajki bezdymne. Niech sie Greta Thunberg schowa.

 • szpung

  Oceniono 7 razy -3

  A tyle lat czerska nawoolywala do nie mieszania polityki z gospodarka, czyzby gornicy nie czytali czerskiej i nie ogladali tvnazi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX