"Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel". Górnicy blokują tory do Elektrowni Łaziska

Górnicy z "Sierpnia 80" rozpoczęli w piątek rano blokadę torów kolejowych prowadzących do Elektrowni Łaziska - poinformował rzecznik tego związku zawodowego Patryk Kosela. Związkowcy protestują w ten sposób przeciwko importowi zagranicznego węgla do Polski.
Zobacz wideo

Jak wskazują, skutkuje to m.in. zapełnieniem przykopalnianych zwałowisk rodzimego węgla, a także brakiem pieniędzy z jego sprzedaży, przez co nie ma pieniędzy na podwyżki dla górników. 

Jak donosi śląska reporterka TOK FM Daria Klimza, na tory wyszło około 200 związkowców. Informację o blokadzie torów potwierdziła PAP rzeczniczka mikołowskiej policji sierż. szt. Ewa Sikora. - Na miejscu są policjanci, którzy zabezpieczają to zgromadzenie i będą reagować w przypadku niebezpiecznych sytuacji powiedziała.

- Nie wjedzie tu żaden ruski węgiel. Dziś blokujemy elektrownię, ale jak będzie trzeba, przyspawamy do torów pociągi na przejściach granicznych, a transporty z Rosji będziemy wysypywać - zapowiedział przed Elektrownią Łaziska jeden z protestujących Rafał Jedwabny. Jak dodał, kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych ma pełne zwały, a znajdująca się za płotem elektrownia sprowadza węgiel wagonami, choć taśma pomiędzy kopalnią a elektrownią może go dostarczyć bez dodatkowych kosztów.

"Sierpień 80" przekonuje, że wkrótce węgla na przykopalnianych zwałach będzie tak dużo, że trzeba będzie wstrzymać wydobycie, a górników odesłać na postojowe. Związkowcy wzywają rząd do ujawnienia wykazu spółek zależnych od Skarbu Państwa, które importują węgiel oraz pociągnięcia do odpowiedzialności prezesów tych podmiotów. Domagają się także skutecznych działań, które powstrzymają nadmierny import węgla.

- Miliony ton zagranicznego węgla, więcej niż za rządów nieprzychylnego górnictwu Tuska, zalewają Polskę. Wtedy, choć import był mniejszy niż dziś, "Solidarność" była na torach, a politycy PiS grzmieli o tym, że to skandal i oni z tym skończą. Co stało się z tymi obietnicami, gdzie są ci politycy, gdzie "Solidarność"? - pytał Kosela.

Import węgla z Rosji

7 stycznia Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji. Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w "Sierpniu 80" górnicy z czterech kopalni zespolonej ROW. Związkowcy chcą też pilnego spotkania z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem w tej sprawie

Jak informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku węgiel sprowadzany jest do Polski przede wszystkim z Rosji (13,5 mln ton). Na kolejnych miejscach są Stany Zjednoczone (1,53 mln ton), Australia (1,47 mln ton), Kolumbia (1,46) oraz Mozambik (0,55 mln ton). 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM