Podwyżki cen prądu. "Rzeczpospolita": Rządowe rekompensaty najwcześniej w marcu 2021 roku

Znamy szczegóły projektu ustawy o rekompensatach dla gospodarstw domowych za drożejącą energię elektryczną - informuje środowa "Rzeczpospolita". Gazeta informuje też, że kolejny operator chce, by klienci płacili więcej za prąd.
Zobacz wideo

Pod koniec grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii Enei i Enerdze Obrót (odpowiednio o 12,2 proc i 11,3 proc.) W związku z tym rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych będą wyższe o około 9 zł miesięcznie. Wcześniej - w połowie grudnia prezes URE zatwierdził taryfę dla Taurona - jego odbiorcy w 2020 roku zapłacą za prąd średnio o 12 proc. więcej.

Jak pisze "Rzeczpospolita", teraz przyszedł czas na podwyżki w pozostałych firmach. Spółka Innogy wysłała już w tej sprawie listy do klientów. Firma ta, która nie musi zatwierdzać cenników u regulatora, od 1 lutego podniesie ceny samej energii elektrycznej o niecałe 16 proc. Zwiększyła też opłatę handlową (o 2,41 zł brutto miesięcznie), a stawkę za przesył energii o około 2 proc. W sumie rachunki klientów Innogy wzrosną więc o ok. 12 proc.

Rekompensaty za prąd

Jak podkreśla gazeta, jednocześnie rząd przygotowuje przepisy, które mają zapewnić odbiorcom energii rekompensaty za zwiększone wydatki na prąd. "Rzeczpospolitej" udało się ustalić szczegóły planowanych regulacji.

Wypłata jednorazowych rekompensat ma się odbyć za pośrednictwem spółek handlujących energią, które otrzymają zwrot przekazanej kwoty. Prawo do wypłaty będzie przysługiwało wszystkim klientom niezależnie od tego, czy kupują energię od firm państwowych, czy prywatnych. Warunkiem jest jednak, by dochody tych osób za 2019 r. mieściły się w pierwszym progu podatkowym, czyli mogą wynosić maksymalnie 85,5 tys. zł.

W praktyce odbiorca energii będzie musiał złożyć u dostawcy odpowiedni wniosek, a rekompensata zostanie odliczona od pierwszego rachunku wystawionego po 15 marca 2021 r. Resort szacuje, że wysokość wypłaty - w zależności od zużycia energii elektrycznej w 2020 r. - wyniesie od około 35 zł do ponad 300 zł.

Według wyliczeń ministerstwa, prawo do rekompensat obejmuje 15 mln gospodarstw domowych, a łączna kwota wypłat sięgnie ok. 3 mld zł. Projekt ustawy musi jeszcze zyskać akceptację Rady Ministrów, a następnie trafi pod obrady parlamentu.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM