Elektrownia Ostrołęka C pod znakiem zapytania? Enea i Energa zawieszają finansowanie
O zawieszeniu finansowania dla Ostrołęki C poinformował w komunikacje zarząd Energi. Jak czytamy, obie firmy, wykładające pieniądze na inwestycję w elektrownię o mocy 1000 MW, chcą przeprowadzić dodatkowe analizy. Mają one dotyczyć "parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych" projektu.
W komunikacie zaznaczono, że zarówno Energa, jak i Enea szukają dodatkowych źródeł finansowania - na razie jednak bez skutku. A do tego - jak wskazano - w ostatnim czasie pojawiły się nowe okoliczności, które mogą wpłynąć na realizację budowy. Chodzi o zapowiadane problemy w kredytowaniu inwestycji opartych na węglu, zmianę polityki unijnej w kwestii sektora energetycznego, ale także plany zakupu Energi przez Orlen.
"Powyższe okoliczności, stanowią w ocenie Sponsorów nadzwyczajną zmianę uwarunkowań, których Sponsorzy nie przewidywali na etapie podejmowania decyzji w przedmiocie i sposobie finansowania Projektu. Okoliczności te uzasadniają zawieszenie finansowania Projektu na czas planowanych zgodnie z Porozumieniem analiz" - czytamy w komunikacie.
Jeszcze kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin przyznał, że należy zastanowić się nad sensem budowy bloku C elektrowni w Ostrołęce. - Nie ukrywam, że są inwestycje rodzące problemy. Jedną z nich stanowi Ostrołęka, będąca rzeczywiście kłopotem dla inwestorów, czyli Energi i Enei. Od czasu podjęcia decyzji o realizacji radykalnej zmianie uległo rynkowe otoczenie - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Budowa bloku węglowego Ostrołęka C ruszyła tuż przed końcem 2018 roku. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w polskiej energetyce w ostatnich latach. Wiele mówi się o spodziewanej nierentowności tej inwestycji. Za realizację projektu odpowiedzialne jest konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems, a całość ma kosztować 6 mld zł. Podwykonawcami są polskie firmy, a inwestorami - polskie spółki energetyczne: Enea i Energa, każda z udziałem 50 proc. Elektrownia miałaby zacząć działać w 2023 roku.
-
Przeczytaliśmy "Vademecum wyborcze katolika". Ksiądz rozkłada ręce: To pomyłka
-
Gabinet grozy. "Zabrałbym się chyba za tego HIV-a". Przyszła do niego zdrowa, a wyszła "śmiertelnie chora"
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. Duchowny ostro o polskim Kościele: Rozpusta, rozpasanie, bezrozum
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- "To nie jest dar". Ekspert o 2 mld dla Polski. I MON-ie, który kupuje, jakby miał "kartę bez limitu"
- Krzysztof Hetman przyniósł marszałkowi melisę w prezencie. "Na uspokojenie"
- Nowe ustalenia ws. wybuchu w Przewodowie. Wiadomo, czyja rakieta spadła na terytorium Polski
- Majątek żony premiera. "Przez ręce Morawieckich przeszły nieruchomości warte 120 mln zł"
- Ewakuacja w Zielonej Górze. Saperzy usuwają niewybuchy. "Zamknięte instytucje i sklepy"