Tak źle nie było od dawna. Inflacja w styczniu najwyższa od dziewięciu lat

Opłaty związane z wyższą pensją minimalną, drożejąca żywność, wyższe ceny energii - to wszystko składa się na wyższe ceny, które odczuwamy wszyscy. Inflacja w Polsce osiągnęła 4,4 proc. To najwięcej od dziewięciu lat.

Ze wstępnych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że styczniowa inflacja wyniosła  4,4 procent. 

Duża część koszyka, który bada GUS to żywność i napoje, ale także używki - takie jak alkohol czy papierosy. Ta grupa produktów - w porównaniu do stycznia poprzedniego roku - podrożała łącznie aż o 6,7 procent. Mocno w górę poszły także po raz kolejny ceny mieszkań - o blisko pięć procent.

Styczniowa inflacja - wspomniane 4,4 proc. - wyniosła dużo więcej niż szacowali eksperci, czy rynek. Takiego poziomu nie spodziewał się również prezes NBP Adam Glapiński, który przekonywał, że nie przekroczy ona 4 proc. 

Jak podaje portal SpotData, pierwszy raz od lat inflacja w Polsce jest też wyższa niż na Ukrainie. W styczniu wyniosła ona u naszych wschodnich sąsiadów 3,2. 

Inflacja. Dlaczego wzrosły ceny?

Jak przypomina "Business Insider" ekonomiści przestrzegali już, że ceny wzrosną z powodu kumulacji opłat wywołanych np. podwyżką płacy minimalnej, rosnącymi cenami energii i usług. Wpływ miała też nadal drożejąca żywność. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo. O inflacji Tomasz Setta będzie rozmawiać po 12:40 w Raporcie Gospodarczym TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Inflacja w styczniu najwyższa od dziewięciu lat. Na Ukrainie jest niższa
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Pytam czy jest jakas granica ktorej lobbysci z KE nie przekrocza w wymyslaniu kolejnych polityk. Poodymne popierdne powieprzne ....... Za moment na tym kontynencie zadna produkcja nie bedzie oplacalna, a jednoczesnie KE zapowiada przekierowanie srodkow na polityke proemigrancka. Przez chwile zapowiadano iz zmniejszone srodki na koherencje pjdaa na wyscig technolgiczny i rusza wreszcie ambitne programy kosmiczne gazyfikacji wegla czy badania nad zrodlami energii czy badania medyczne. No i mamy zamiast grantow na technolgie polityka emigrancka tloczona jakims blizej nieokreslonym lobby zmuszajacym europejskiego podatnika d lozenia na ludzi nam calkowicie obcych i wrogich. Paranoja, ktora wymknela sie z labooratoriow niczym wirus wuhan zbierajacy swoje ofiary.

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 0

  Pani Lichocka wczoraj dobitnie pokazała, gdzie ma potrzeby Polaków. Reprezentantka najlepszej ze zmian pokazała, gdzie są nasze potrzeby dot. zdrowia czy codziennych zakupów. TVPiS zareklamuje lepiej, jak dba o nasze zdrowie (podwyżki cen artykułów spożywczych wstrzymane- do wyborów!), oddziały szpitalne w likwidacji. Musi więc Kurski dostać dużo, przecież te gadające głowy w TVPiS za byle grosz nie będą łgać.

 • szpung

  Oceniono 4 razy 0

  A KE zapowiada kolejne podatki, lobbysci z brukselskich biurwcw juz wydeptuja sciezki, a brytyjczycy z coraz wieksza ulga przyjmuja fakt bycia poza.

 • stef0909

  Oceniono 3 razy -1

  Jeb piss!

 • musa-kusa

  Oceniono 3 razy -1

  Prezesa GUS-u trzeba wymienić, inflacja zaraz spadnie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX