E-PIT już dostępny. Uwaga na oszustów i naciągaczy

Od soboty Polacy mogą sprawdzać swoje deklaracje podatkowe w systemie e-PiT. Ministerstwo Finansów ostrzega jednak przed próbami wyłudzenia danych i oszustami podszywającymi się pod resort lub Krajową Administrację Skarbową.
Zobacz wideo

Wypełnione i rozliczone zeznania są dostępne w internetowym serwisie podatkowym od soboty. Jak informuje resort finansów, deklaracje podatkowe złożyło już 300 tys. Polaków.

Przestępcy wykorzystują to jednak jako pretekst do rozsyłania fałszywych wiadomości.

e-PIT 2020. Uwaga na oszustów

Oszuści rozsyłają e-maile lub SMS, w których informują o pomyślnym złożeniu oświadczenia majątkowego w systemie e-Deklaracje albo podają linka do rzekomego zeznania. Korespondencja udaje przy tym wiadomość z Ministerstwa Finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej.

Resort zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego, ostrzega, że żadnych maili do podatników nie wysyła, a zeznania podatkowe są dostępne wyłącznie po zalogowaniu w serwisie podatki.gov.pl. - Ten sposób rozliczania się z fiskusem jest już zupełnie bezpieczny, ewentualnie można sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają - przekonuje Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów. I radzi, żeby takie wiadomości traktować jako niebezpieczne i je usuwać.

W przypadku PIT 37 i PIT 38 rozliczenia, po sprawdzeniu, wystarczy zatwierdzić. Jeśli tego nie zrobimy do 30 kwietnia, zostaną one zaakceptowane automatycznie.

e-PIT. Jak się zalogować?

Usługa e-PiT  znajduje się pod adresem podatki.gov.pl. Do zalogowania będzie nam potrzebny profil zaufany, albo kilka naszych danych takich jak PESEL, NIP, jedną z kwot przychodu z dowolnej informacji od pracodawcy/płatnika (np. z PIT-11 za 2019 r.), kwotę przychodu z deklaracji za 2018 r. i kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r. 

e-PIT coraz popularniejszy

Resort finansów poinformował, że w 2019 r. podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r., a dzięki nowej usłudze Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. "Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób" - podało ministerstwo. 

Resort finansów ogłosił, że oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT podatnicy jak co roku mogą skorzystać również z systemu e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym."Usługa Twój e-PIT będzie dostępna wyłącznie na stronie podatki.gov.pl. W tym roku w usłudze pojawią się nowe ułatwienia dla podatników podano.

"Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy - poinformowało MF. Dodano, że PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dot. działalności gospodarczej.

e-PiT. Co nowego?

Ministerstwo podaje, że podatnicy znajdą już w PIT-28 i PIT-36 dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). "PIT-28 za 2019 r. można składać w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Ponieważ PIT-28 wypełnia się tylko indywidualnie, to również składając go za pośrednictwem usługi, nie można skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko" - czytamy w komunikacie.

"Rozliczenie roczne na formularzach PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 lub PIT-38) nie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2020 r." - poinformował MF.

Resort podał, że inną nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia, jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem i dla dzieci urodzonych w 2019 r. MF poinformował, że podobnie będzie z wprowadzoną w 2019 r. tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11 (w 25. wersji formularza). 

Resort podał, że na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku, czyli wskazaną kwotę do zwrotu. W usłudze Twój e-PIT, która startuje 15 lutego, już od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy. "Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT" - dodano.

MF poinformował, że w tegorocznej usłudze nastąpią zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. "W przypadku kwoty 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka" - dodano.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM