Rekordowy przyrost węgla na zwałach. O ponad milion ton w ciągu miesiąca

O ponad milion ton w ciągu zaledwie miesiąca wzrosła ilość węgla na zwałach polskich kopalń węgla kamiennego. Na koniec stycznia, według ostatniego raportu Agencji Rozwoju Przemysłu, jest już 6,3 miliona ton. To największy przyrost w historii w ciągu ostatnich 10 lat.
Zobacz wideo

Z opublikowanych w poniedziałek danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w styczniu bieżącego roku kopalnie wyprodukowały 5,2 mln ton węgla kamiennego (wobec ponad 4,9 mln ton w grudniu), a sprzedały 4,1 mln ton tego surowca (wobec niespełna 4,5 mln ton miesiąc wcześniej). Różnica między wielkością miesięcznego wydobycia i wielkością sprzedaży (1,1 mln ton) była w styczniu rekordowa.

Wydobycie wyższe od sprzedaży już w ubiegłym roku skutkowało systematycznym wzrostem zapasów węgla na zwałach. W końcu grudnia ub. roku leżało tam ok. 5,2 mln ton węgla, zaś miesiąc później już 6,3 mln ton.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala tłumaczy, że nie można szybko zrównoważyć popytu i podaży, ale zapewnia, że firma sytuację stabilizuje. - Jeżeli chodzi o zwały PGG, bo za nie chciałbym odpowiadać, to sytuację stabilizujemy. Na chwilę obecną odbiory dla energetyki są w miarę płynne i pilnujemy, by je utrzymać w najbliższych okresach - mówi.

Rogala przypomina też, że w 2016 roku również wielkość zwałów węgla była wysoka, zaś rok później pojawiły się informacje o niedoborach węgla na rynku wewnętrznym. - Poczekajmy, dajmy sobie miesiąc-dwa czasu. To nie są procesy bardzo krótkie i szybkie, by tę sytuację popytu i podaży unormować - dodaje prezes PGG.

Jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w całym ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton.

Na razie głównym pomysłem Ministerstwa Aktywów Państwowych na rozwiązanie problemu zwałów było utworzenie Centralnego Magazynu Węgla w Ostrowie Wielkopolskim. Biuro prasowe MAP poinformowało nas niedawno, że do tej pory na składowisko w Ostrowie trafiło ponad 530 tys. ton węgla. Ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi składowiska odesłano nas jednak do zarządów spółek.

Przedstawiciele resortu Aktywów Państwowych podczas ostatniego spotkania ze związkami zawodowymi w Katowicach, obiecali niebawem przedstawić rozwiązania dla górnictwa i energetyki, w tym także rozwiązać problem zwałów i wysokiego importu. Pakiet takich rozwiązań przedstawiciele MAP mają przedstawić do 21 kwietnia.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM