Stopy procentowe w dół. Pierwszy raz od 5 lat. "Raty kredytów spadną, ale dochody z oszczędności będą mniejsze"
NBP podał, że Rada ustaliła stopę referencyjną na poziomie 1,00 proc. w skali rocznej; stopę lombardową na poziomie 1,50 proc. w skali rocznej; stopę depozytową na poziomie 0,50 proc. w skali rocznej; stopę redyskonta weksli na poziomie 1,05 proc. w skali rocznej; stopę dyskontową weksli na poziomie 1,10 proc. w skali rocznej. "Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r." - podkreślono.
Według Andrzeja Olechowskiego, byłego ministra finansów, decyzja RPP "nie była jednogłośna". - Ja nie jestem do końca przekonany. Owszem, spadną raty dla kredytobiorców, ale z drugiej strony spadną również dochody dla oszczędzających - wskazywał Olechowski. Jego zdaniem taka decyzja może wpłynąć na to, że w przyszłości będą problemy z inwestycjami. - Kto miałby to robić, skoro dochody z oszczędności nie będą się zwiększać tak, jakbyśmy tego chcieli. To może zniechęcać ludzi do oszczędzania - wyjaśniał były minister finansów.
Koronawirus w Polsce. Obniżka stóp po raz pierwszy od dawna
RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb. Wcześniej Rada obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Ostatnia podwyżka głównej stopy procentowej - referencyjnej, nastąpiła w maju 2012 r., kiedy wzrosła z 4,50 proc. do 4,75 proc. Od tamtej pory, do obecnej zmiany, RPP obniżała tę stopę dziesięć razy.
W piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że będzie rekomendował Radzie Polityki Pieniężnej cięcie stóp procentowych. Natomiast w poniedziałek zarząd NBP zarekomendował RPP istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy z 0,5 proc. do poziomu stopy referencyjnej.
Koronawirus w Polsce. Banki oferują wakacje kredytowe
Są już pierwsze oferty banków, jak z powodu koronawirusa zawiesić spłatę rat kredytu. Swoje propozycje - tak zwanych kredytowych wakacji - pokazały klientom PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank oraz mBank.