Stopy procentowe w dół. Pierwszy raz od 5 lat. "Raty kredytów spadną, ale dochody z oszczędności będą mniejsze"

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła we wtorek referencyjną stopę procentową o 0,50 pkt., do 1,00 proc. w skali roku - poinformował we wtorek w komunikacie Narodowy Bank Polski. - To na pewno nie była decyzja jednogłośna - przekonywał w TOK FM Andrzej Olechowski, były minister finansów.
Zobacz wideo

NBP podał, że Rada ustaliła stopę referencyjną na poziomie 1,00 proc. w skali rocznej; stopę lombardową na poziomie 1,50 proc. w skali rocznej; stopę depozytową na poziomie 0,50 proc. w skali rocznej; stopę redyskonta weksli na poziomie 1,05 proc. w skali rocznej; stopę dyskontową weksli na poziomie 1,10 proc. w skali rocznej. "Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r." - podkreślono.

Według Andrzeja Olechowskiego, byłego ministra finansów, decyzja RPP "nie była jednogłośna". - Ja nie jestem do końca przekonany. Owszem, spadną raty dla kredytobiorców, ale z drugiej strony spadną również dochody dla oszczędzających - wskazywał Olechowski. Jego zdaniem taka decyzja może wpłynąć na to, że w przyszłości będą problemy z inwestycjami. - Kto miałby to robić, skoro dochody z oszczędności nie będą się zwiększać tak, jakbyśmy tego chcieli. To może zniechęcać ludzi do oszczędzania - wyjaśniał były minister finansów. 

Koronawirus w Polsce. Obniżka stóp po raz pierwszy od dawna

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb. Wcześniej Rada obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Ostatnia podwyżka głównej stopy procentowej - referencyjnej, nastąpiła w maju 2012 r., kiedy wzrosła z 4,50 proc. do 4,75 proc. Od tamtej pory, do obecnej zmiany, RPP obniżała tę stopę dziesięć razy.

W piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że będzie rekomendował Radzie Polityki Pieniężnej cięcie stóp procentowych. Natomiast w poniedziałek zarząd NBP zarekomendował RPP istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy z 0,5 proc. do poziomu stopy referencyjnej.

Koronawirus w Polsce. Banki oferują wakacje kredytowe

Są już pierwsze oferty banków, jak z powodu koronawirusa zawiesić spłatę rat kredytu. Swoje propozycje - tak zwanych kredytowych wakacji - pokazały klientom PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank oraz mBank.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (70)
Koronawirus. Stopy procentowe w dół. Pierwszy raz od 5 lat
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 20 razy 18

  Temu staremu idiocie i capowi chyba naprawdę doradzaąj te dwie blond biurwy-lachociągi za 40 tys. zł/mies.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 17 razy 15

  Cholerny Glapa zamiast podnieść stopy procentowe powyżej inflacji to je jeszcze obniża.

 • karollorak

  Oceniono 14 razy 14

  PKO BP z największym zyskiem od lat.
  PZU już chyba nie wie w co pieniądze pakować bo tyle ich ma!
  Tylko z kad takie zyski? Czy przypadkiem nie z wydojonych do cna klientów?
  Zarobki Pan w NBP to szok a co powiecie o szefie PKO BP - ponad 7tysiecy złotych dziennie, tak dziennie!

 • ar.co

  Oceniono 18 razy 14

  Czyli jak zwykle: iść na rękę pożyczkobiorcom, dać po dupie oszczędnym. A inflacja sobie rośnie.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 18 razy 12

  Super. Inflacja prawie 5%, a na rachunku "oszczędnościowym" będę miał 1%? Ooo takiego wała, a nie kasę, poniosę do banku. Będę składował banknoty w słoiku. Niech to kartoflane "państwo" samo siebie finansuje.

 • pascvale

  Oceniono 13 razy 11

  Zbliża się czas gdy nie da się więcej kraść NBP to nie Telegraf i Srebrna.

 • tacx

  Oceniono 13 razy 11

  jak zwykle - oszczędzający zawsze w d..pę kopani. A potem słyszę od tego knura :mam nadzieję że polsacy nie pobiegną w ryzykowne produkty. Już pobiegli. W funduszach inwestycyjnych miliardy i licza teraz straty bo idiotom chciało się popować gospodarki tanim kredytem. Ludzie może niezbyt sprytni i pazerni jakimi sa ci którzy wierzyli ze odkladanie na starośc ma jakiś sens zostali sprowadzeni na ziemię. Gó... znaczymy i będziemy znaczyć. Bierz kredyt, ciesz się zyciem a jak wszystko pier..to Glapiński cię wyratuje - piniedzmi kolejnych frajerów trzymających pieniądze na lokatach przy 5% inflacji wyprodukowanej przez Glapińskiego i Morawieckiego.

 • alben albus

  Oceniono 14 razy 10

  Wartość polskiego pieniądza zbliża się do papieru toaletowego...

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 12 razy 10

  Posiadanie waluty ojczystej ponownie skutkuje sytuacją kryzysową: wzrostem kursów walutowych, wysoką inflacją, wysoką ujemną stopą realną w krótkim okresie. W efekcie (m.in.): wzrost kosztów obsługi długu publicznego i w perspektywie wysoki deficyt finansów publicznych. W kwestii stóp NBP powstała sytuacja bez (sensownego) wyjścia - potrzask. A zbliżają się wybory i nieuchronne majaczenia o: bezwarunkowym dochodzie gwarantowanym, świni++, 14+, 15+, itd. Co z tego przegłosują bezrozumni, zaślepieni funkcjonariusze sowietu?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX