Rząd chce osłonić firmy tarczą "antykryzysową". Ekspert: Niepokoi to, że tak mało mówiono o służbie zdrowia

Rząd chce przeznaczyć 212 mld zł na pomoc dla firm i całej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa. - Kierunek zmian jest słuszny, ale niepokoi to, że tak mało mówiono o pomocy dla służby zdrowia - oceniał w TOK FM Jan Zygmuntowski z Fundacji Instrat.
Zobacz wideo

Prezydent i premier ogłosili w środę wielki plan pomocy dla przedsiębiorców i rynku pracy. "Tarczę antykryzysową" podzielono na kilka filarów, w których są między innymi: osłona rynku pracy, wypłaty postojowego dla pracowników zapewnienie płynności funkcjonowania systemu finansowego. Rząd ma na to przeznaczyć 212 mld zł.

Jak oceniał w TOK FM Jan Zygmuntowski z Fundacji Instrat kierunek zmian jest dobry. – Bo to nie jest tak, jak w zwykłym kryzysie, że wystarczy poluzować i wpompować pieniądze. Mamy też szok podażowy, firmy się zamykają, redukują zatrudnienie czy czas pracy. Całość rozumiana jako pakiet fiskalny to coś, za co trzeba pochwalić rząd – mówił Zygmuntowski.

Jednak ekspert wskazał też na słabe strony rządowej propozycji. - Niepokoi to, że tak mało było słychać na tej konferencji o służbie zdrowia (choć znalazła się jako jeden z filarów tarczy – red.). Wobec tylu zobowiązań wobec lokat czy płynności dla firm, to te zapewnienia wobec służby zdrowia są niewystarczające. Przecież to nie jest tak, że ona jest w kryzysie przez koronawirusa, taki stan trwa od wielu lat – przekonywał gość Mikołaja Lizuta.

Precyzował, że chodzi głównie o niewystarczające nakłady finansowe. – Nasze wydatki łączne na służbę zdrowia – publiczną i prywatną – to 6,3 proc. PKB. Średnia unijna to 8,8 proc. Nawet kraje naszego regionu, jak Słowenia, wydają 8 proc. PKB. Nie dba się o pielęgniarki, lekarzy czy techników. Kryzys trwa od dawna, a to co się dzieje teraz, może doprowadzić do załamania całego systemu. Rząd PiS sam te sprawy zaniedbał, dlatego zdecydował się na szybkie społeczne dystansowanie, żeby wygasić sytuację, bo nasz system może się bardzo szybko załamać – podkreślał Jan Zygmuntowski.

Koronawirus w Polsce. Rząd ogłasza pomoc dla firm. Skąd wziąć pieniądze?

Z drugiej strony Lizut dopytywał, skąd rząd Morawieckiego może wziąć te 212 mld zł na finansowanie "tarczy antykryzysowej". Ekspert odpowiadał, że rozwiązaniem może być emisja obligacji skarbowych. – One są nadal bardzo atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Co więcej, Skarb Państwa w porozumieniu z bankami powinien postawić na ogromną emisję obligacji, zapewniając przy tym, że NBP na rynku wtórnym je skupi. Dzięki temu, nawet jeśli pakiet fiskalny przekroczy możliwości reguł budżetowych, to nie musimy się martwić, bo środki się znajdą – radził Zygmuntowski.

Jego zdaniem, rząd nie powinien trzymać się sztywno poglądów neoliberalnych ekonomistów na temat budżetu. – Oni traktują te reguły budżetowe jako święte przykazania, a tak nie jest do końca. Zdarzają się takie warunki, że można się zadłużać. Na przykład Japonia od lat nie przejmuje się deficytem, bo ciągle jest krajem wysokich technologii. Gorsze są zadłużenia zagraniczne, jak w Argentynie. Natomiast jeśli państwo zadłuża się wobec własnego społeczeństwa, to następuje dodruk pieniędzy , który trafia na rynek, ale za chwilę wróci do państwa – wyjaśniał gość Mikołaja Lizuta.

Przypomnijmy, w środę Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 5 lat obniżyła stopy procentowe. Banki poinformowały też, że ruszyły z propozycjami wakacji kredytowych dla swoich klientów. 

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce szerzy się coraz bardziej. Ministerstwo zdrowia potwierdziło w środę rano 8 kolejnych przypadków zakażenia patogenem w naszym kraju. Do tej pory łącznie odnotowano w Polsce 246 zachorowań. Pięć osób zmarło.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (90)
Koronawirus w Polsce. Rząd szykuje pomoc dla firm. Co ze służbą zdrowia
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 34 razy 34

  Jak czytam, ze rząd chce.... to sobie myślę, ....ten rząd to sobie moze..... Tęgie głowy zasiadają w tym rządzie, nie ma co. Gowin, Sasin, Morawiecki, Błaszczak, Kamiński, Dworczyk, to historycy. Adamczyk, to Akademik po Społecznej Akademii Nauk w Olkuszu. Gliński socjolog, Czaputowicz. Emilewicz, politolodzy, Schreiber magister... administracji. Zarządzanie kryzysowe znają z seriali SF, o wirusologii wiedzą tyle ile podadzą im przekazy dnia serwowane przez partyjnych speców od PR. Ale za to potrafią powiedziec na jednym wdechu zdanie współrzędnie złozone, bez czytania z kartki nawet. Gęby pełne frazesów, i pomysły rodem z komedii pana Barei. Wypychają spodnie na kolanach po róznych uroczystościach kościelnych i trwają, trwają bo muszą trwac qwa mac. TKM.

 • syriusz.wila

  Oceniono 18 razy 18

  Komunikat dla ciemnej masy poszedł, rząd da 200 miliardów, głosować i nie przeszkadzać, ament

 • crazybee2

  Oceniono 18 razy 18

  Panu redaktorowi Lizutowi i jego gościowi przypominam, że propagowanie komunizmu na antenie jest zabronione.
  I jeszcze to rozbrajające "... te środki się rzeczywiście znajdą." - na pewno ;)

 • gj61

  Oceniono 16 razy 16

  Zastanawiacie się się skąd weźmie kasę? Od Was! Z Waszych kieszeni, bo napewno nie ze swoich i swoich kamratów, ha, ha, ha!! Śmieję się, bo mnie to oni mogą....

 • redstag

  Oceniono 16 razy 16

  O kuźwa ale to proste!!! Setki miliardów śmigają nad głową i expert mówi że nie ma problemu. Brawo, właśnie sie dowiedziałem że problemy finansowe to jakieś fanaberie są. No nie mogę taki jestem podescytowany. Ja głupek zawsze myślałem że można tyle wydać ile sie zarobi. Oj głupi ja głupi.

 • brzmski

  Oceniono 14 razy 12

  z cyklu ...taki myk:
  ekspert dobrotliwie popiera, zgadza się , legitymizuje, na zasadzie:
  noo, alkoholikiem to on nie jest... choć
  jakieś zioło, opiaty...

 • prezes_ma_kota

  Oceniono 11 razy 11

  Obligacje, dobry żart. Najważniejsze to narobić nadziei i uspokoić ciemnotę przed wyborami

 • ewuer

  Oceniono 9 razy 9

  Idiotyzm. Panie Morawiecki panie Duda panie Kaczor dajcie ze swoich a nie z podatków, które przepuściliście na 500+, Condora, fuzję Lotosa z Orlenem i beznadziejne Możejki....
  To się nazywa kretynizm gospodarczy w służbie ....zgadnij kogo? Bo nie UE.

 • bloxyx

  Oceniono 9 razy 9

  "niebiański rząd" zaprezentował reklamę "niebiańskiego rządu" a tu na rynku walutowym ZŁ jebnęła na dupę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX