Posłanka Leszczyna bezlitosna dla "tarczy antykryzysowej": Miała być bazooka, a wyszła dwururka. I nie wiadomo, czy wystrzeli

Była wiceminister finansów Izabela Leszczyna krytykowała w TOK FM rządowy pakiet pomocy pracownikom i przedsiębiorcom. - Jak można dzisiaj mówić, że ci wszyscy, którzy są na śmieciówkach i są samozatrudnieni, dostaną jednorazowo dwa tysiące złotych brutto? Przecież ta pandemia będzie za miesiąc prawdopodobnie większa niż dzisiaj - oceniła posłanka.
Zobacz wideo

W środę 18 marca prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali pakiet pomocowy dla pracowników i przedsiębiorców. Zakłada on m.in. możliwość czasowego zawieszenia składek na ZUS, wypłacenie jednorazowego świadczenia osobom zatrudnionym na umowę zlecenie, o dzieło czy prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. 

Proponowane przez rząd rozwiązania komentowała w Magazynie EKG posłanka KO Izabela Leszczyna.
- To miała być bazooka, a tymczasem wyszła im dwururka, i w dodatku nie wiemy nawet, czy w ogóle wystrzeli. A jeśli, to w ostatnim akcie tej tragedii, kiedy będzie na wszystko za późno - oceniła. 

Porównanie do bazooki to odpowiedź na słowa wypowiedziane w TOK FM przez prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa, który w ten sposób określił rządowy program.- Ja bym go nazwał taką gospodarczą bazooką, czyli wydaje mi się, że będzie to dość kompleksowy pakiet propozycji (...) - mówił w poniedziałek. 

Koronawirus. Praca na umowę zlecenie i na umowę o dzieło

Koalicja Obywatelska w poniedziałek (23 marca) zamierza przedstawić własny pakiet ustaw pomocowych. - Uważamy, że skoro rząd wprowadził zakaz pracy de facto, zamknął cały szereg firm, instytucji, galerii handlowych i tak dalej, to rząd musi ponieść odpowiedzialność. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego oczywiście nikt nie oczekuje, że rząd będzie wypłacał pracownikom wynagrodzenia takie, jakie otrzymują, ale rząd przez okres minimum trzech miesięcy musi wypłacić pracownikom (firm, które będą miały określone problemy finansowe - red.) minimalne wynagrodzenie - mówiła posłanka, przedstawiając założenia projektu KO. 

Izabela Leszczyna odniosła się również do propozycji rządu, aby osobom zatrudnionym na umowę zlecenie, o dzieło lub prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą wypłacić jednorazowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia minimalnego. 

- Jak można dzisiaj mówić, że ci wszyscy, którzy są na śmieciówkach i są samozatrudnieni dostaną jednorazowo dwa tysiące złotych brutto? Przecież ta pandemia będzie za miesiąc prawdopodobnie większa niż dzisiaj - podkreśliła Izabela Leszczyna. 

Polityczka nie pierwsza zwróciła na to uwagę. Maciej Głogowski pytał o to Pawła Borysa na antenie TOK FM. - Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że ta sytuacja (związana z koronawirusem - red.) jest bardzo niepewna, dynamiczna. Nie wiemy, kiedy epidemia będzie powstrzymana i być może rząd będzie podejmował decyzje o wydłużeniu tych rozwiązań - zaznaczał prezes PFR. 

O odważne działania rządu zapewniające bezpieczeństwo socjalne pracowników i pomoc w przetrwaniu firmom apeluje też Business Centre Club

Czy polski rząd patrzy na działania pomocowe innych państw?

Prowadzący Magazyn EKG Maciej Głogowski w rozmowie z Pawłem Borysem zwrócił także uwagę, że na stronach rządowych można przeczytać, że jednymi z najważniejszych działań pakietu antykryzysowego jest np. odroczenie płatności składek na ZUS o trzy miesiące. - A jeśli jestem fryzjerem i nie obsługuję teraz klientów, to przecież później nie obsłużę ich więcej - podkreślił. - Czy nie lepiej byłoby na przykład, jak Węgrzy, na razie zawieszać niektóre składki i podatki? - pytał dziennikarz, zastanawiając się, czy polski rząd analizuje działania prowadzone przez inne kraje. - Widział pan, że Węgrzy mają w takich branżach jak hotele, rozrywka, sport, kultura zawieszone składki w ogóle do końca czerwca? Że taksówkarze nie będą płacili podatku do końca czerwca, że firmy i obywatele mają nie tylko trzymiesięczne wakacje podatkowe, tylko do końca roku nie będą spłacali swoich zobowiązań podatkowych. To jest jakaś realna pomoc, jakieś realne odciążenie w tej trudnej sytuacji - ocenił. 

- Trzeba spojrzeć też na szczegóły, bo tam wiele elementów podlega pewnym warunkom. Natomiast to, co jest ważne, aby to wsparcie dla przedsiębiorców teraz zostało wdrożone bardzo szybko, czyli do końca tego miesiąca - tłumaczył Paweł Borys, dodając, że kwestia zawieszenia składek na ubezpieczenie społeczne to "nie jest prosty temat". - Ponieważ wtedy de facto pracownicy nie mają odprowadzanych składek emerytalnych i zdrowotnych. (...) Rząd poszedł w inne rozwiązania, żeby dofinansowywać firmom możliwość opłacania tych składek, zamiast je zawieszać (...) - przekonywał, dodając, że ostatecznie ZUS zawsze może składki umorzyć.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Koronawirus a umowa zlecenie i o dzieło. Rządowa "tarcza antykryzysowa" pomoże pracownikom?
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 8 razy 6

  Morawiecki i Duda są takimi fachowcami jak ci dwaj sąsiedzi z czeskiej kreskówki. Rozwalają pół domu zeby przesadzic kwiatka w doniczce. Bezmyślny, tępy wyraz ich twarzy nie wrózy nam nic dobrego. Jak w komedii pana Barei. ,,Oj nie dobrze, to jezioro się postawi tu, a ten las będzie tutaj. No? A widzisz !

 • zbag19

  Oceniono 6 razy 4

  wiadomo dlaczego PIS bardzo chce żeby wybory prezydenta, wbrew wszelkiej logice, odbyły się w maju;
  za trzy - cztery miesiące okaże się, że "król jest nagi" - że wspaniałe zapowiedzi wspaniałej Tarczy antykryzysowej realizują się tak samo jak: "milion samochodów elektrycznych"; "100 tyś. mieszkań komunalnych"; "pięć nowoczesnych promów morskich" w stoczni szczecińskiej; "200 mostów" itd, itd, itd, ;
  Na poziomie prostego rozdawnictwa - są dobrzy; ale tam gdzie trzeba perspektywicznego, całościowego programowania działań z pełną analizą przyczynowo - skutkową - to już przekracza ich kompetencje.
  Mistrz K.I. Gałczyński zadał w jednym ze swych wierszy pytanie: "dlaczego ogórek nie śpiewa ?" - bo nie może !!!!

 • getz54

  Oceniono 5 razy 3

  Na twarzy Morawieckiego wiadc gorycz porazki. Od kiedy został premierem, z ogromnym entuzjazmem obiecywał suwerenowi swoje ukochane kolorowe jarmarki, blaszane zegarki, pierzaste koguciki, baloniki na druciku. Z biegiem czasu jednak jego otymizm słabł, tak jak jego pozycja w rządzie, i wiarygodnośc w narodzie. Juz bez tego prozacowego szczęścia obiecuje nadal swoje motyle drewniane, koniki bujane, cukrową watę i z piernika chatę. Ta piernikowa chata jest jak te szklane domy obiecane przez Seweryna Barykę swojemu synowi Cezaremu. Nieosiągalna iluzja, wytwór chorego umysłu po uzyciu środków słuzących poszerzaniu świadomości.
  Duda z kolei, mistrz w wygłaszaniu homilii po kościołach i cmentarzach, człowiek, który z ambony św. Brygidy w Gdańsku w obecności biskupa Głodzia błogosławi Naród, tez przezywa gorycz porazki. Wie, ze nie zostanie ani prymasem, ani prezydentem 1000-lecia. Jego oratorskie wyczyny, egzaltowane uniesienie, histeryczny krzyk, juz nie robią na Polakach wrazenia. Polacy juz nie uwazają go za ojca narodu, raczej za Nikodema Dyzmę. Polacy wątpią w jego wykształcenie, doktorat, widząc jak łamie on konstytucję, niszczy sądy i szarga prawo. Jego serwilizm, oportunizm, megalomania, egocentryzm, powodują wstydliwe spuszczanie głowy przez suwerena, który nie moze uwierzyc, jak mógł się jemu dac nabrac. Duda wyznający wiarę katolicką ma świadomośc, ze katolik wykona kazde polecenie, nawet najgłupsze, najokrutniejsze, ale wydane podniesionym głosem. To Abracham chciał zabic swojego jedynego syna Izaaka na polecenie Boga, wydane podniesionym głosem nie znoszącym sprzeciwu. I nie wazne, ze Bóg zrobił to w przypływie dobrego humoru, wazne ze zadziałało. Duda nawet na partyjnych wiecach, na których jest oczekiwany, przedstawia się podniesionym głosem. To ja, wasz prezydent ! Tak, to ja jestem waszym prezydentem ! Wydziera się, jak by ktokolwiek go nie znał. Dla naszego wspólnego dobra, dla ratowania resztek tego państwa, które pozostaly po rządach dobrejzmiany, ten człowiek nie moze ponownie zostac prezydentem. Nie moze.

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 3

  Co ma prezydent do tarczy antykryzysowej, pakietu antykryzysowego, aplikacji na smartfony, produkcji płynu
  odkażającego (silny alkohol) i innych spraw, że stale wciska się bezczelnie na wizję i fonię, choć nie należy to do jego
  ani kompetencji ani obowiązków, choć niby nie prowadzi kampanii przedwyborczej. Strach otwierać klapę sedesu, bo
  nie wiadomo czy i tam się nie pojawi jako sprawca dostaw papieru toaletowego...

 • modulo

  Oceniono 8 razy 0

  A niech urwa kaczynaki morawiecki i duda zachoruja. Optyka im sie zmieni. Prostaki pisowskie.

 • ojabol

  Oceniono 4 razy -2

  chcecie cokolwiek zrobic i pomoc Polsce i spoleczenstwu zakichani poslowie i europoslowie co to szczekaja na rzad to oddajcie swoje sowite apanaze na jedna i wspaniala intencje pomocy na koronawirusa. Ciekawe ilu z was dolaczy do akcji i to bedzie wspanialy wskaznik na kogo glosowac w przyszlych wyborach.

 • bart5554b

  Oceniono 5 razy -3

  Leszczyna? Nie słyszałem... Jeżeli Leszczyna chce wspomóc polską gospodarkę niech zaproponuje w partii wyłączenie handlu powietrzem przez UE! ->

  We wtorek wyślemy do Komisji Europejskiej wniosek o zawieszenie opłat za emisję CO2 - poinformował w czwartek na portalu tysol.pl przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

  Przewodniczący ocenił, że w sytuacji pandemii koronawirusa Covid 19 „konieczne jest zawieszenie opłat za emisję CO2” pobieranych w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS).

  „To miliardy zł, które dzisiaj potrzebne są polskiej, ale i unijnej gospodarce. To również gwarancja niepodnoszenia cen energii dla odbiorców indywidualnych, którzy z powodu obniżenia zarobków, lub nawet z powodu utraty pracy mogą nie być w stanie płacić wyższych rachunków za prąd. Droższy prąd oznacza również wyższe ceny w sklepach. Dlatego jako NSZZ „Solidarność” podjęliśmy decyzję o złożeniu takiego wniosku do Komisji Europejskiej” - dodał Piotr Duda.

  Szef NSZZ „Solidarność” poinformował, że wniosek do Komisji Europejskiej zostanie wysłany we wtorek.

  „Mamy nadzieję, że Komisja Europejska, która absolutnie nie radzi sobie z obecnym kryzysem, szybko podejmie decyzję realnie wspierającą unijne gospodarki” - dodał.

 • przemysl_to

  Oceniono 13 razy -9

  KODOtotalnej zawsze bedzoe źle!!!
  ,
  hahahahahahahahahahhahaahahaahahaha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX