Zmiany w handlu w niedzielę, postojowe dla niektórych nawet dwa razy. Znamy szczegóły rządowej tarczy antykryzysowej

Zakaz handlu w niedzielę będzie częściowo ograniczony, a tak zwane postojowe będzie wypłacane niektórym osobom nawet dwa razy. Jak ustalił reporter TOK FM Tomasz Setta to najnowsze propozycje rządu, które znajdą się w tak zwanej tarczy antykryzysowej. W piątek projektem specustawy zajmie się Sejm.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki w środę poinformował, że jego rząd szykuje specjalną "tarczę antykryzysową" dla firm i przedsiębiorców, których dotknęła pandemia koronawirusa. Do szczegółów zmian dotarł reporter TOK FM Tomasz Setta. Poniżej przedstawiamy wybrane, najważniejsze z nich. 

Koronawirus a gospodarka. Tarcza antykryzysowa 

Dopłaty do wynagrodzeń w czasie przestoju. Pracodawca otrzyma od państwa dofinansowanie na pensje swoich pracowników w wysokości nie większej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli ok. 1300 złotych). Warunkiem będzie odnotowanie spadku obrotów o co najmniej 15 proc. w ciągu dwóch miesięcy od początku tego roku (w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku).

Zmiany dla cudzoziemców. Obcokrajowy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Nowy termin to 30 dni od momentu odwołania stanu epidemii (albo stanu zagrożenia epidemicznego).

Zwolnienie z podatku od nieruchomości. Chodzi o grunty, budynki i budowle wykorzystywane w związku z działalnością gospodarczą. Gmina będzie mogła odstąpić od pobierania tego podatku, ale tylko od tych firm, które w związku z koronawirusem utracą płynność finansową.

Postojowe wypłacane nawet dwa razy. Świadczenie dla osób samozatrudnionych – lub zatrudnionych na umowy cywilnoprawne – będzie wynosiło 80 proc. pensji minimalnej (czyli 2080 złotych brutto). Co do zasady, będzie ono wypłacane jednorazowo, ale w wyjątkowych przypadkach ZUS wypłaci je także drugie raz – jeśli nasza sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie.

Ograniczenie zakazu handlu w niedziele. Rząd proponuje, by w niedziele objęte zakazem pracownicy handlu mogli zajmować się wyłącznie rozładunkiem, przyjmowaniem oraz wykładaniem towarów na półki. Samo robienie zakupów – w większości sklepów – będzie w tych dniach nadal niemożliwe.

Najem powierzchni handlowych. Propozycja zakłada standardową obniżkę czynszu dla najemców lokali lub tak zwanych wysp aż o 90 procent – tak długo, jak z powodu stanu epidemii będzie obowiązywał zakaz funkcjonowania galerii handlowych.

Urzędowe ustalanie maksymalnych cen. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował, by wybrani ministrowie mogli ustalać maksymalne ceny określonych towarów lub usług "mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych".

Większa elastyczność w ustalaniu czasu pracy. Pracodawca dotknięty skutkami koronawirusa będzie mógł skrócić dobowy czas nieprzerwanego odpoczynku dla pracownika z obecnych 11 godzin do 8, a tygodniowy czas takiego odpoczynku – z 35 do 32 godzin. W porozumieniu z pracownikami będzie mógł też wydłużyć dobowy czas pracy do maksymalnie 12 godzin.

Zwiększona ochrona najemców mieszkań. Rząd proponuje zamrożenie wysokości czynszów co najmniej do końca czerwca tego roku. Do tego czasu właściciel mieszkania nie będzie mógł też wypowiedzieć umowy (chyba że najemca nie będzie jej przestrzegał albo będzie użytkował lokal w niewłaściwy sposób).

Odliczenie od podatku darowizn na cele medyczne. Darowizny rzeczowe i pieniężne – przeznaczane na przykład na rzecz transportu sanitarnego czy przekazane Agencji Rezerw Materiałowych – będą mogły być odliczane od podatku w całości.

Rozwiązywanie umów o organizację wydarzenie z powodu siły wyższej. Termin na zwrot wpłat klienta będzie wynosił 180 dni. Jednocześnie klient będzie mógł pobrać voucher na organizację przyszłych wydarzeń – w zamian za odstąpienie od rezygnacji z umowy.

Tarcza antykryzysowa. 

Pozostałe ułatwienia dla firm

Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców do wysokości 5 tys. złotych, odroczenie drugiej tury utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych do października, odroczenie złożenia Jednolitego Pliku Kontrolnego do lipca, likwidacja opłat prolongacyjnych przy podatkach i składkach na ZUS, zawieszenie do końca roku podatku od sprzedaży detalicznej.

W projekcie znajdzie się też – przedstawiona przez prezydenta – propozycja całkowitego zwolnienia ze składek na ZUS dla mikroprzedsiębiorców oraz samozatrudnionych na okres trzech miesięcy.

W poniedziałek o pomysłach rządu będą dyskutować członkowie Rady Dialogu Społecznego oraz, zwołana przez Andrzeja Dudę, Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
Koronawirus w Polsce. Tarcza antykryzysowa. Znamy szczegóły rządowego projektu
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 58 razy 54

  Czy ten projekt rządowy musi byc tak zawiły, tak bezzasadnie restrykcyjny ? Otóz musi. Bo jest on wymyślony przez ludzi, którzy podejrzewają innych o kanty do jakich sami są zdolni, i o jakich nawet wielu adresatom tej pomocy się nigdy nie śniło. A przykłady na to mają codziennie. I Sekretarz Komunistycznej Partii PiS, tow. Jarosław Kaczyński, okrada bezczelnie austriackiego biznesmena, wymusza od niego łapówkę na tacę dla jakiegoś księdza, i wszystko jest o.k. prokuratura nawet nie dłubie w nosie. Towarzysz Chrzanowski ząda od właściciela banku 40 mln zł. w zamian za opiekę i obietnicę nie odebrania mu jego banku za złotówkę, ma poparcie towarzysza I Prezesa NBP.
  Agencje towarzyskie na Podkarpaciu kręcą filmy pornograficzne z udziałem towarzyszy Komunistycznej Partii PiS,
  płyty z filmami giną, podatek od działalności artystycznej nie zostaje odprowadzony, ,,aktorzy,, pracują na czarno, bez wymaganych umów o pracę, bez składek na ZUS, bez zaliczek podatku dochodowego. Prezes Najwyzszej Izby Kontroli prowadzi działalnośc sutenerską ale bez studia nagrań, w zamian dorabia z partyjnymi kolegami z pracy w oszukiwaniu na podatku VAT, na duzą skalę. Towarzysz Gliński komisarz na odcinku kultury, kupuje od słupów swój obraz za państwowe pieniądze(???) Strach pomyślec co się stanie jak zechce odkupic od Orbana Wawel ?? Premier rządu dorabia z kolei jako spekulant ziemski i handluje z kościołem gruntami rolnymi, w imieniu, na polecenie, swojej zony ? Nie wiadomo, z radością by o tym powiedział, ale nie ma takiej ustawy, która by mu to wprost nakazywała. Tacy właśnie ludzie stworzyli tę słynną juz rządową ,,tarcze antykryzysową,, i nie dziwi mnie ilośc
  bezpieczników w nią wmontowanych. Są one po to, zeby właściciel zakładu wulkanizacyjnego, składnicy złomu, nie rąbnął ich na kilkaset złotych pomocy, otrzymanej za to, zeby nie zwolnił pana Stefana, bo ten nie będzie miał za co pic, i zacznie kraśc. A kraśc nie mogą wszyscy, bo nie starczy.

 • rebelionofkyloren

  Oceniono 52 razy 46

  To już nie jest nawet państwo z dykty, to jest państwo z gówna i patyków!

 • H2O H2O

  Oceniono 41 razy 37

  Nie mogę rozporządzać swoim majątkiem (np. wyprosić najemcę z lokalu). Nie mogę prowadzić w sposób wolnorynkowy biznesu (bo ktoś mi ustali urzędowe ceny). Nie mogę iść w góry na wycieczkę (zakaz TPN) czy np. do Puszczy Niepołomickiej. Do teatru nie mogę pójść czy odstawić dzieciaka do przedszkola. Władza jednak mówi że nie chce ograniczać moich praw więc... mam śmiało iść do lokalu wyborczego. Paradne.

 • christomoltisanti

  Oceniono 33 razy 33

  Zastanawiam się który głupek bardziej mnie rozśmieszył ... Pinokio czy Maliniak ?

 • marudna.maruda

  Oceniono 33 razy 29

  Jesteśmy najwyraźniej bardzo bogatym krajem. A jeszcze przed miesiącem byliśmy ubodzy, jak to się zmienia... Nie było dla szpitali onkologicznych, nie było dla ratowników medycznych, dla lekarzy, dla nauczycieli. A tu proszę, prezes zaskórniaki wyciąga i rozdaje. Wszak wybory 10 maja- po trupach, każdy z własną urną do urn.

 • candlekeep

  Oceniono 22 razy 22

  No i znowu decyzje pozorne, nie dające kompletnie NIC przedsiębiorcom, niemające kompletnie żadnego odniesienia do realiów.

 • matri3x

  Oceniono 20 razy 20

  Jaki ten rząd opiekuńczy. Obniży czynsze płacone przez sklepy WŁAŚCICIELOM galerii, zamrozi czynsze płacone przez lokatorów właścicielom mieszkań :) Najlepiej się rozdaje CUDZE

 • glomar

  Oceniono 22 razy 18

  "Gmina będzie mogła odstąpić od pobierania tego podatku, ale tylko od tych firm, które w związku z koronawirusem utracą płynność finansową."
  Już widzę system weryfikacji wniosków i ilość dokumentów, które trzeba będzie przedstawić. Wniosek zatwierdzą i ile w ogóle za 3 miesiące ?

 • cinexoi

  Oceniono 17 razy 17

  Dlaczego 90% obniżka czynszu tylko dla sklepów w galeriach handlowych?
  Przecież poza galeriami są również działalności, których bezpośrednio dotknęły zakazy (kina, kluby, bary itd.). Co z nimi?
  Porównanie 15% spadku obrotów do początku roku 2019 to jakiś żart. Od tego czasu inflacja wyniosła ok.5%, więc zostaje 10%.
  A co z firmami, które powstały kilka miesięcy temu? Do czego porównywać obroty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX