"Rz": Idą potężne zwolnienia. Nawet milion osób straci pracę?

Ponad milion osób może stracić pracę, jeśli państwo nie pomoże firmom - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Zdaniem gazety epidemia koronawirusa grozi katastrofą na polskim rynku pracy. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), do których dotarła "Rzeczpospolita”, pracę może stracić od 320 do 480 tys. osób w optymistycznym wariancie obniżenia tegorocznego wzrostu PKB do 1 proc. oraz od 1,12 mln do 1,28 mln osób w wariancie pesymistycznym, gdyby PKB odnotował 5-proc. spadek.

"Takie wartości zobaczymy w statystykach, jeśli nie znajdą się nadzwyczajne środki zaradcze" – twierdzi główny ekonomista KIG Piotr Soroczyński.

Koronawirus a gospodarka. Cięcia miejsc pracy już się zaczęły

Gazeta zauważa, że w branżach najbardziej narażonych na skutki epidemii cięcia miejsc pracy już się zaczęły. "Dziś zacząłem wręczać wypowiedzenia. Zostawiam tylko pracowników biurowych, którzy pomogą mi później wznowić biznes" - mówi "Rzeczpospolitej" właściciel małopolskiej firmy zajmującej się transportem pasażerskim i biznesowym, która od pewnego czasu przyjmuje już tylko anulacje wcześniejszych zleceń. Pracę straci 30 osób, w tym wszyscy kierowcy.

Według dziennika, w dramatycznej sytuacji znalazł się zatrudniający 120 tys. osób sektor hoteli. "W ciągu sześciu miesięcy branża potrzebuje od 4,3 do 4,5 mld zł, żeby przetrwać" – mówi prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski. Już przed tygodniem właściciele hoteli zaczęli wysyłać pracowników na bezpłatne urlopy. Zwolnieniami zagrożona jest branża turystyczna, gdzie pracuje ok. 700 tys. osób. "Wciąż trudno ocenić sytuację, która zmienia się z dnia na dzień" – przyznaje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Jak dodano, epidemia może zrujnować zatrudniający ponad 300 tys. osób polski przemysł motoryzacyjny. Sektor jest uzależniony od zamówień z zagranicznych fabryk aut, które wstrzymały produkcję.

Koronawirus i gospodarka. Co proponuje polski rząd?

Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu poinformował, że jego rząd szykuje specjalną "tarczę antykryzysową" dla firm i przedsiębiorców, których dotknęła pandemia koronawirusa. 

Rząd ma zamiar wprowadzić m.in. dopłaty do wynagrodzeń w czasie przestoju, zwolnienie z podatku od nieruchomości, ograniczenie zakazu handlu w niedziele czy urzędowe ustalanie maksymalnych cen. 

O wszystkich proponowanych zmianach przeczytasz tutaj: Zmiany w handlu w niedzielę, postojowe dla niektórych nawet dwa razy. Znamy szczegóły rządowej tarczy antykryzysowej

Pobierz aplikację TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Koronawirus a gospodarka. Będą zwolnienia?
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Na marginesie milion bezrobotnych to znow oparte o czerskie fantazmaty skala upadkow firm przerasta mozliwosci budzetow kilku panstw. Jeszcze dodam los IE i tego biurokratycznego moloha, ktorego los jest juz chyba przesdadzony.

 • radeberger

  0

  Jeśli się pytacie, dlaczego wybory muszą być w maju..

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Czarnobyl i 2008 to przy tym co sprokurowala chinska partia komunistyczna to male potkniecia. Mozliwe ze to koniec amerykanskiej hegemonii to koniec bretton woods i dolara to koniec swiata czerskich i ich teorii opartych o opowiesci babci klozetowej. Gazety ktora mylila sie w prawie wszystkim no moze czasem udawalo sie jej trafic pogode. Spadajcie na wieki i wiecej sie nam na oczy nie pokazujcie.

 • villk

  Oceniono 2 razy -2

  pie...ie aż miło.
  Okazuje się że B. Sienkiewicz miłą racje mówiąc o .."... kamieni kupie.."

  ktoś mówił o państwie z dykty i tektury, ktoś inny o gó...e i patykach...

  to przykre, ale niestety bardzo prawdziwe ----- Umiesz liczyć licz na siebie
  Państwo za chwile przestane działać i znów na tory będą musiały wyjechać PAROWOZY SPOŁECZNEGO ZANGAŻOWANIA

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2014/01/21/parowozy-na-start

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX