Czy "tarcza antykryzysowa" spełni swoje zadanie? Komentarze ekspertów [Podcasty]

W odpowiedzi na nadchodzący kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem, rząd ma zamiar wprowadzić tzw. "tarczę antykryzysową", czyli wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników. Czy te działania okażą się wystarczające? Posłuchaj podcastów TOK FM, w których pomysły rządu oceniają eksperci.
Zobacz wideo

Rząd zapowiada przyjęcie w nadchodzących dniach pakietu antykryzysowego. Może zacząć obowiązywać już z początkiem kwietnia. - “Tarcza antykryzysowa" da nie tylko nadzieję, da realne instrumenty finansowe, budżetowe, inwestycyjne, gwarancyjne, kapitałowe, które pozwolą lepiej przejść przez ten bardzo trudny okres - zapowiada premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza antykryzysowa ma obronić miejsca pracy oraz utrzymanie płynności przedsiębiorstw. Rząd przeznaczy na ten cel 212 mld zł. 

O wszystkich założeniach projektu przeczytasz tutaj. Czy okażą się one wystarczające? Odpowiedzi na to pytanie szukają prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Marek Goliszewski, Prezes Business Centre Club.

Łukasz Kozłowski, Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich komentuje pomoc dla małych i mikroprzedsiębiorców, przedstawioną w tarczy antykryzysowej.

Czy grozi nam lawina upadłości? Jak utrzymać miejsca pracy? Odpowiadają Marek Rozkrut, doktor nauk ekonomicznych i prof. Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.

Rządowy projekt ocenia też Andrzej Radzikowski – przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Tytuł, z grubsza, oddaje treść podcastu: jego głównym tematem są oczywiście konsekwencje koronawirusa w Polsce, w Europie i na świecie. Te konsekwencje są różnorodne, widać wśród nich także pozytywy, albo przynajmniej szansę na pozytywy. Warto posłuchać, jak uporządkował to wszystko Rafał Hirsch.

O założeniach pięciopunktowego planu rządu dotyczącego walki z kryzysem mówił w TOK FM również dr Adam Czerniak, Kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej z SGH.

Czego w propozycjach rządu brakuje? Zaraz po konferencji premiera i ministrów rządowy pakiet antykryzysowy komentowali Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego oraz dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Centrum Analiz Klubu Jagielońskiego.

TOK FM PREMIUM