Zwolnienie z ZUS. Kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

Kto może skorzystać z proponowanego w tzw. tarczy antykryzysowej zwolnienia z ZUS? Jakich przedsiębiorców ono dotyczy? Jakie są inne formy pomocy, które przedsiębiorca może uzyskać w ZUS? Na te i wiele innych pytań odpowiadała w TOK FM prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz wideo

1 kwietnia w życie weszły rozwiązania zawarte w tzw. tarczy antykryzysowej. Zakładają one m.in.  możliwość trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS niektórych przedsiębiorców. 

Zwolnienie z ZUS. Kogo dotyczy? 

Zwolnienie z płacenia składek do ZUS dotyczy przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 roku. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i do dziewięciu pracujących dla niego osób ubezpieczonych. - Czyli przedsiębiorca, który zatrudnia do dziewięciu osób ubezpieczonych ma prawo skorzystania ze zwolnienia ze składki. To niekoniecznie muszą być tylko pracownicy, w tej liczbie mogą być też zleceniobiorcy - tłumaczyła w Magazynie EKG prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 

Drugą grupą, która może skorzystać ze zwolnienia, są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Ważnym kryterium jest jednak ich przychód w marcu tego roku. - To samozatrudnieni z przychodem do 15681 złotych, to jest 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czyli to są te osoby, które płacą składki tylko za siebie. Ten przychód bierzemy teraz, z marca - podkreśliła prezes ZUS. 

Zwolnienie ze składek ZUS. Co to oznacza? 

Jak tłumaczyła profesor Uścińska, "wymienione podmioty nie są zobowiązane do opłacania składek za okres trzech miesięcy: marzec, kwiecień, maj". - Dotyczy to składki, którą odprowadzali do nas, składki, którą my pobieramy na zdrowie i na inne fundusze - doprecyzowała. 

Zaznaczyła także, że ustawy dotyczące tzw. tarczy antykryzysowej gwarantują, że mimo zwolnienia ze składek, zachowane będą uprawnienia do świadczeń chorobowych, macierzyńskich (jeśli ktoś jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym oraz zdrowotnym. Na konto płatnika zapisana będzie również składka emerytalna.

Zwolnienie z ZUS. Czy może z niego skorzystać osoba mająca zaległości wobec ZUS? 

- Z tego zwolnienia nie mogą skorzystać firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 roku i nie regulowały należności, w tym składek należnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To wynika z przepisów unijnych - odpowiedziała prof. Uścińska.  

Zwolnienie z ZUS. Co jeśli w osoba samozatrudniona nie wystawiła żadnej faktury w styczniu ani w lutym, ale za to w marcu jej przychód przekroczył 15681 złotych?

Prezes ZUS jeszcze raz podkreśliła, że brany pod uwagę jest przychód z marca. - Natomiast jest tak, że jeżeli ta sytuacja zmieni się w kwietniu czy w maju, dana osoba będzie mogła skorzystać z tych rozwiązań (gwarantowanych przez tzw. tarczą antykryzysową - red.) w kolejnych terminach - zaznaczyła. 

Dodała także, że w sytuacji przekroczenia dopuszczalnego przychodu osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna sprawdzić, czy nie przysługuje jej inna forma pomocy, np. świadczenie postojowe. 

Calej rozmowy z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińska posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. Posłuchaj mi.n. o odroczeniu płatności do ZUS

TOK FM PREMIUM