Prof. Kołodko: Załamanie jest radykalne, a powrót do solidnej gospodarki sprzed pandemii będzie trwał długo

- Dobrze się stało, że weszliśmy w ten okres z przyzwoitą sytuacją, mając stosunkowo niski poziom niezrównoważenia finansów publicznych (...) i relatywnie niski poziom długu publicznego. Jest więc przestrzeń, w której możemy się w miarę bezkarnie zadłużać, ale trzeba uważać, bo to nie jest worek bez dna, do którego można wkładać rękę i z niego wyciągać tyle, ile się zechce - mówił w TOK FM prof. Grzegorz Kołodko.
Zobacz wideo

Pandemia koronawirusa zatrzymała polską gospodarkę. Zamknięte są liczne punkty usługowe, niektóre sklepy, restauracje czy hotele. Firmy zaczynają zwalniać pierwszych pracowników lub zmniejszać im wynagrodzenia. Eksperci ostrzegają - poziom bezrobocia może wzrosnąć do kilkunastu procent.

O to, czy jest szansa na szybki powrót do dobrych czasów, pytała Karolina Lewicka profesora Grzegorza Kołodkę, byłego wicepremiera i ministra finansów, a obecnie dyrektora Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER. Profesor odparł bez wahania: "Nie. Będą ciężkie czasy, które będą trwały długo".

Przyznał, że na ten moment jeszcze nie wiadomo dokładnie, jak głęboki będzie spadek produkcji, ale jednocześnie zaznaczał, że "recesja jest nieunikniona". - Do wzrostu gospodarczego liczonego tradycyjnie, czyli porównując kwartał tego roku z kwartałem odpowiednim poprzedniego roku, możemy wrócić nawet na jesieni czy zimą. Natomiast potem będzie wolny wzrost i wiele przyczółków tej naszej gospodarki będzie bardzo wolno budowanych - mówił gość Wywiadu politycznego TOK FM.

Profesor opowiadał, że są osoby, którym już "na głowę zawalił się świat". - Niektórzy wręcz nie przeżywają, niektórzy już nie wrócą do własnych biznesów, do przedsiębiorczości, tracą pracę i szybko jej nie znajdą - komentował. - Więc załamanie jest radykalne, a powrót do solidnej gospodarki, którą mieliśmy przed pandemią będzie trwał długo. Ten stan będzie kładł się cieniem jeszcze przez kilka lat, niestety - dodał.

Pytany przez redaktor Lewicką, jak ocenia kondycję i działania polskiego rządu w kontekście gospodarczym, prof. Kołodko wypowiadał się dość pozytywnie. 

- Po pierwsze uważam, że dobrze się stało, że weszliśmy w ten okres z przyzwoitą sytuacją, mając stosunkowo niski poziom niezrównoważenia finansów publicznych (…) i relatywnie niski poziom długu publicznego. Jest więc przestrzeń, w której możemy się w miarę bezkarnie zadłużać, ale trzeba uważać, bo to nie jest worek bez dna, do którego można wkładać rękę i z niego wyciągać tyle, ile się zechce - przestrzegał były wicepremier.

Przyznał, że politykę rządu i działania Narodowego Banku Polskiego ocenia "ogólnie pozytywnie, nie wchodząc w szczegóły". - Zachowują się pragmatycznie, rzeczowo i profesjonalnie - stwierdził. Profesor dodał także, że byłoby lepiej, gdyby krytyka opozycji, niezależnych mediów czy różnych grup lobbystycznych przedsiębiorców była "cały czas widoczna, ostra, ale jednocześnie bardziej merytoryczna i bardziej życzliwa".

- Temu rządowi i Bankowi Centralnemu trzeba pomóc. To, co robią, nawet jeśli ktoś to nazywa drukowaniem pieniędzy, bo formalnie to się zresztą sprowadza do drukowania pieniędzy, których nie zarobiono wcześniej, jest tym, na co nas w tej chwili stać. I to jest najmniej złe wyjście ze wszystkich możliwych, jakie stwarza nam polityka fiskalna - podsumował były wicepremier.

Profesor Kołodko mówił także o zmianach, jakie pandemia koronawirusa spowoduje na całym świecie. Posłuchaj całej rozmowy - znajdziesz ją w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (104)
Prof. Grzegorz Kołodko w TOK FM o gospodarce i działaniach rządu
Zaloguj się
 • saynotopis

  Oceniono 16 razy 6

  Mie rozumiem, dlaczwego tak wybitnego ekonomisty nie ma w rzadzie. Filozofia, tok rozumowania i mentalnosc iscie PiSowskie. :)

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy 5

  PiS tak zarzadza gospodarka jak Stadninami Arabow ... a statystyki jak w Grecji przez lata, wszystko cacy, az sie ryplo!

 • karo80.0

  Oceniono 14 razy 4

  Kołodko to jednak oportunistyczny kretyn. Liczy na granty dla swojej śmiesznej organizacji? Powiedział dokładnie to co chciwa PiSowska hołota i tępy "suweren" tak bardzo chcieli usłyszeć - że można zadłużać się BEZKARNIE. Brawa dla kolejnego "profesora-idioty".

 • drbob20

  Oceniono 12 razy 4

  najpierw musi zdechnac kurdupel pozniej zobaczyby rozpad bajzlu i byc moze wyloni sioe jakis nowy normalnu porzadek ekonomiczny wolny od szachrajstwa i zabobonow

 • gazeta-za-10

  Oceniono 5 razy 3

  Odzyskasz profesorze wladzę, dorypiesz podatków, a w źyciu Kowalskich i Malinowskich i tak nic nie zmienisz. Za waszych rządow poza dęciem w trąbę o strategii dla Polski i wykonaniu skoku na gumie z drabiny straźackiej nic szczególnego nie wymyśliłeś.

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 3

  Czy sa to statystyki typu greckiego, takie jakie Grecy przedstawiali UE przez lata...?

 • mer-llink

  Oceniono 19 razy 3

  Pan Kołodko w swym zapatrzeniu się we własny pępek stracił kontakt z rzeczywistością?

 • gogol_m

  Oceniono 9 razy 3

  Ten dysonans poznawczy może być groźniejszy niż covid-19.

 • domektomek

  Oceniono 13 razy 3

  << byłoby lepiej, gdyby krytyka opozycji, niezależnych mediów czy różnych grup lobbystycznych przedsiębiorców była "cały czas widoczna, ostra, ale jednocześnie bardziej merytoryczna i bardziej życzliwa".>>

  To się chyba nie spodobało red Lewickiej , Gazecie i jej komentatorom.
  Sam jestem zdziwiony wypowiedzią prof Kołodko, zwłaszcza że nie zaliczałem go do zwolenników tego rządu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX